Golem byl Terminator?

9. prosince 2010 v 8:00 | kachnicka |  Kachnička
Dne 8.12.2010 se sešel mezinárodní výbor pro ochranu lidské rasy za účelem vyřešení záhady
nejen české legendy - Golema. Nové studie totiž ukazují, že Golem nemusel být jen veliký hliněný panák, nebo nějaký človíček oblouzněný opiáty. Také nebyl jediný. Na světě jich mělo být více, ten český je pouze nejznámější.
Český Golem je nadpřirozená bytost, stvořená v 16. století v Praze židovským rabínem Jehuda Löw ben Becalelem za účelem ochrany židů, ovládaná pomocí tzv. šému, kterým jej mohli ovládat běžní smrtelníci - lidé.
Golem prý byl nejprve velice dokonalý, všem pomáhal, s neuvěřitelnou silou nosil těžké předměty, byl velice vytrvalý a neúnavný. Když dokončil zadanou práci, vyňali mu šém z těla - "deaktivovali". Někdy se stávalo, že Rabi Löw zapoměl vyndat Golemovi šém a tak když Golem dokončil svou práci, začal vše ničit.

Obecně pojem Terminator je název pro stroje z budoucnosti, ale pro názornou představu, jak bychom si jej také mohli představovat.

Proč by měl být Golem Terminatorem? Je k tomu hned několik důvodů:

1. Vzhled
- Byl-li Golem schopen pomáhat jak uvitř tak vně budov, nemohl být zase tak velký (musel projít dvěřmi).
- Hliněný panák to určitě nebyl - fyzikálně by nebyl schopen pohybovat se vysokou rychlostí. Jedná se hlavně o pohádkové zpracování.

2. Funkce "šému"
- Byl-li šém nějaká věc, která se vkládala ať už do čela nebo pod jazyk, mohlo jít o speciální mikročip (dnešní Flash disky) s naprogramovanou funkcí poslouchat toho, kdo jej aktivoval.
- V jiných legendách se praví, že se Golem oživoval písmeny na jeho čele. Základem bylo slovo emet (pravda). V tomto stavu byl golem živý. Umazáním počátečního písmena "e" zůstalo slovo met (mrtvý). Pokud si slovo MET rozdělíme na jednotlivé čáry, jejich součet dá 10, což je v hexadecimální soustavě "A". Slovo EMET má součet 14, což je "E". Písmeno "A" má opět 3 čáry, což je v binární soustavě 001. Písměno "E" má čáry 4, což je v binární soustavě 100.

mrtvý = vypnutý = MET = 10 = A = 3 = 001
živý = zapnutý = EMET = 14 = E = 4 = 100

Když toto dáme dohromady, dostaneme 101, což je celá funkce systému. 0 nebo 1 na začátku určuje stav zapnuto(1)/vypnuto(0) a následující dvě čísla 01 jsou možnosti 0 nebo 1, které mohou být potvrzeny číslem před těmito dvěma čísly.

3. Schopnosti
- Veliká síla a rychlost poukazují na technicky dokonalejší konstrukci než je člověk. (Nosnost kostí člověka je až 100x nižší než ocel). Rychlost pohybů je u člověka taktéž značně omezena ať už z důvodu svalů či kloubních spojů. Golem tedy nebyl člověk.
- Vytrvalost by odpovídala vodíkovému zdroji ná bázi tekutého helia, nebo štěpení jader uranu 235 nebo 236. Nebo zde může jít samozřejmě o doposud neznámou techniku.

4. Primární a sekundární cíl
- Každý stroj vyšší inteligence splní nejprve cíle primární (v tomto případě úkoly zadané člověkem) a pak teprve cíle sekundární (úkoly předdefinované výrobcem). Toto je důvod, proč Golem po splnění všech zadaných úkolů ničí a demoluje. Má za úkol zničit lidstvo?

5. Záhadné zmizení
- Kam se ale tento podivuhodný stroj ztratil? Předpokladem hliněného panáka byl jeho klasický rozpad. V případě kovové konstrukce bychom museli takový způsob vyloučit. Takže kde je? Někteří se domnívají, že je ukryt kdesi hodně hluboko v zemi, možná v nějakém starém zatopeném dole. Jiní zase tvrdí, že byl rozebrán na několik kousků a rozmístěn na různých místech po světě. A někdo dokonce tvrdí, že je stále aktivní, jen vyčkává na správnou příležitost pro splnění sekundárního úkolu.

6. Odkud se vzal?
Tak tato otázka rozpoutala mezi zasedajícími velice živou diskusi. Názory se opět různily, fakta a důkazy bohužel doposud chybí.

- Teorie Budoucnosti: Badatelé z Francie přišli s názorem příchodu z budoucna. Obdobně jsme to mohli vidět ve filmu Terminator, kdy stroje a lidé cestovali časem z budoucnosti, někteří aby zachránili lidstvo, jiní aby jej zničili. Bohužel doposud bylo objeveno a teoreticky vyzkoušeno pouze cestování časem kupředu, zpět však nikoliv. (Teorie Stephena Hawkinga) Mimochodem, projekt CERN (Obří urychlovač částic) se zabývá podobnou teorií.

- Teorie příchodu z vesmíru: Jsme ve vesmíru opravdu sami? Nebo jinak - ví o nás ve vesmíru někdo jiný? Pokud ano, byla by to jistě vyspělejší civilizace než my a mohlo by být možné, že Golem sem byl poslán z nějakého určitého důvodu (výzkumu či vyhlazení lidstva před jejich příchodem na Zemi).

- Teorie Mayů a roku 2012: Asi aktuálně nejznámější a nejočekávanější rok, kdy má dojít k převratu, průlomu, ke konci. K čemu přesně, to se neví, ale teoretici z USA přišli s možností, že Mayové o tomto roce již měli nějaké informace, které my postrádáme. Proto je možné, že Golem je původem z Mayské civilizace, ochránce a pomocník lidstva. Avšak zde nesedí důvod, proč by měl vše ničit. Oproti tomu by se zde mohla nabízet možnost přicestování z minulosti. Mayové mohli vyslat tento stroj z jejich doby do doby dnešní za nějakým účelem. To by mohla potvrdit již zmíněná Teorie Stephena Hawkinga.

Bohužel, jak už bylo zmíněno, vše jsou to jen dohady a spekulace, důkazy chybí. Proto se můžeme těšit, bát, anebo nad tím vůbec nepřemýšlet a užívat si současnosti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Michaela Michaela | 9. prosince 2010 v 19:14 | Reagovat

A proč se snažíš zkazit nám iluze o pravdivosti "pohádky"? :-)
Ale je to zajímavý článek, člověk se alespoň něco dozví.

2 Gamesis [6@M3$!$] Gamesis [6@M3$!$] | Web | 9. prosince 2010 v 19:18 | Reagovat

Tohle psal kachna. Tomu se nedá nic věřit :)

3 Michaela Michaela | 9. prosince 2010 v 19:21 | Reagovat

Jestli tohle někdo poravdu vymyslel a napsal, klobouk dolů, palec nahoru. Na mě to působí na blog až moc profesionálně (což je super ;D )skoro až stáhnutě z internetu, ale nechci tu nikoho urazit.

4 Persen Persen | Web | 9. prosince 2010 v 19:23 | Reagovat

oO smekám

5 Gamesis [6@M3$!$] Gamesis [6@M3$!$] | Web | 9. prosince 2010 v 19:25 | Reagovat

Kdepak, grafika je sice stáhnutá, ale určena původně k jiným účelům a přepracovaná specielně pro tenhle blogís :) Články jsou dílem autora (mě :D) A co se týče videí a obsahů nějakých filmů, tak to je bohužel stažený.

6 Kaa-Ya Kaa-Ya | Web | 9. prosince 2010 v 19:27 | Reagovat

Wau. Takhle jsem to nikdy nebrala...zrovna se o Goemovi učíme, tak aspoň máme ve škole námět na diskuzi :D *Tiskne stránku*
Jinak, co se těch vzorů týče, nejspíš jo, ale když je něčím vzorm třeba... Bill Gates a ten člověk chce v životě být... např. operním zpěvákem, tak je to takový... zvláštní bych řekla. Asi to bude taky trochu osobní preferencí.
Jináč máš moc hezký design, ten jsi dělala sama? Jestli, tak v jakém programu?

7 Gamesis [6@M3$!$] Gamesis [6@M3$!$] | Web | 9. prosince 2010 v 19:32 | Reagovat

Grafika je stáhnutá z netu, ale upravena pro blog. Jo a - jsem kluk :) Možná to zní divně že mám blog, ale prostě mě baví psát.
Díky všem za názory :)

8 smajliky smajliky | 31. prosince 2012 v 19:35 | Reagovat

:-)  :-(  ;-)  :-D  8-O  8-)  :-?  :-x  :-P  :-|  :-!  ???  :D  [:tired:]  O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-