4 pohledy na barvy

17. dubna 2011 v 8:00 | gms |  Informátor
Technické hledisko:
V dávných dobách "dvoubarevných" televizorů si málokdo dokázal představit, že jednou bude obraz barevný.
"První komerčně použitelná barevná televizní soustava spatřila světlo světa v USA. Bylo to na počátku padesátých let dvacátého století"
A dnes? Z téměř placaté plazmové obrazovky širokoúhlého HD formátu 16:9 s 3D funkcí na nás svítí přes x-milionů barev.
Jednoduchým použitím míchání 3 základních barev - červené, modré a zelené můžeme v dnešní době dosáhnout neuvěřitelného počtu různých odstínů jakýchkoliv barev. A teď si vemte, že všechny tyto tři základní barvy tvoří jeden jediný pixel na obrazovce. Ale to není zdaleka vše...

Podívejte se na Váš mobil... Jaké má on rozlišení displeje? Schválně si to zkuste porovnat - jestliže má např. 240x320. Nakreslete si v malování na PC obdélník o velikosti 240x320 a teď jej zkuste porovnat s velikostí displeje Vašeho mobilu.
Také nesmím opomenout fakt, že díky digitalizaci si každá barva našla své specifické alfanumerické označení. (Bílá = FFFFFF, černá = 000000) - základní 16-ková soustava: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F. Více ZDE.
Miniaturizace, urychlování, zpřesňování a celkové zdokonalování je trendem dnešní doby.

Psychologické hledisko:
Někteří lidé se domnívají, že barvy mají i svůj psychologický význam. Každá barva má svůj speciální význam a symboliku. K takovýmto "základním" barvám patří: Bílá, černá, červená, fialová, hnědá, modrá, oranžová, růžová stříbrná, šedá, tyrkisová, zelená, zlatá, žlutá. Pak existují samozžejmě další a další odstíny, jako například: korálová, lososová, pastelová... Osobně tyto názvy nesnáším, jelikož například při představě takové "pastelové" se mi vybaví sada pastelek v papírnictví a ne konkrétní barva.
Pro více informací, co která barva znamená, můžete hledat tady: http://vyznam-barev.najdise.cz/

Parapsychologické hledisko - Aura:
Určitě jste již někdy slyšeli pojem aura. Aura, neboli jakýsi barevný obal živé hmoty, který svou barvou vystihuje pocity i náladu. Auru je pro mnoho lidí nemožné vidět, ale jsou tací, kteří tu schopnost prý mají. Například nedávno zde na blogu vyšel článek, ve kterém se autorka zmiňovala o své schopnosti: http://t-h-e--s-i-m-s-2.blog.cz/1104/aura-barvy-ktere-kazdy-nevidi. Článek mne natolik zaujal, že jsem dokonce napsal komentář, ve kterém jsem se optal na pár věcí, které mne, jako člověka, který auru nevidí, zajímaly a dostal jsem tyto odpovědi - Auru je možné vidět i přes zrcadlo, Vidět auru potmě nelze (čili to musí být něco, co světlo pouze odráží, tudíž aura jako taková sama o sobě něsvítí). Osobně mne to velice zaujalo, tak jsem u dané problematice něco nahledal na internetu:

Firemní hledisko - Windows, Google Chrome, AVG:
Co mají společného softwarový produkt Windows, vyhledávač Google Chrome a antivirový program AVG? Logo. Tedy přesněji, barvu loga, ještě přesněji - barevné označení loga. No posuďte sami:
Červená, zelená, modrá, žlutá
Červená, žlutá, zelená, modráŽlutá, modrá, zelená, červená
Pokud bychom logo AVG otočili o 180° a porovnáme-li ji s logem windows:
Zajímavá shoda, že?
Je ale možné, že autoři vycházeli ze stejného základu - tudíž základních 3 barev - RGB (Red, green, blue), ze kterých se dají namíchat barvy ostatní. Ale co ta žlutá? Má to něco společného s kdysi "vymyšlenou" japonskou technologíí pro televize RGBY? O této problematice RGBY televizí jsem kdysi psal článek: http://zpravar.blog.cz/1011/rgby-lcd-tv-prevrat-nebo-zbytecnost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 17. dubna 2011 v 8:28 | Reagovat

Druhý článek na téma týdne, co za "to" stojí:-))

2 Gamesis [6@M3$!$] Gamesis [6@M3$!$] | Web | 17. dubna 2011 v 12:54 | Reagovat

Díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-