Zakletá princezna 1/2

18. dubna 2011 v 8:00 | gms |  Story
Před mnoha věky žila na osamělém hradě zakletá princezna. Jak to bývá, hlídali ji dva draci a mělo to tak zůstat, dokud se nenajde její vysvoboditel, který ji navlas splní tři ustanovené úkoly a tak si dobyde štěstí. O té zakleté princezně se dozvěděl krejčí, který měl dva syny. Linharta a Prokopa. Prokop byl mírný, milý člověk. A přece měli rodiče raději Linharta, který byl krutý a zlý. No, i to se stává. A tak ten krejčí povídá ženě, co by to bylo za štěstí, kdyby jejich chytrý a smělý Linhart vysvobodil zakletou princeznu a je, jako rodiče, vzal na hrad. Na Prokopa si přitom toť se ví, ani nevzpomněl. Matka hned na to, ať se Linhart rychle vydá na cestu, protože, tím dřív se vrátí, v šestispřežným kočáře.

Tak Linhart dostal bělouše a jel. No, jel… Jako kdyby už tím králem byl. Běda tomu, co mu neprozřetelně přeběhlo přes cestu. Mravencům naschvál projel mraveništěm, ptáky, na které nedosáhl kopím, alespoň rozplašil a rozehnal, a když přijel k jezeru, po kterém se prohánělo několik kachen, přilákal je ke břehu a všechny do jedné, mečem pobil. Linhart byl prostě bez citu. I těm včelám, a nic mu přece neudělaly, sebral med a rozbil úl.
Po takovéhle třídenní cestě spatřil opuštěný zámek zakleté princezny. To už si myslel, že je pánem a vladařem celé říše. Zhurta zabouchal na bránu a čeká. Konečně vrzlo okénko v přízemí a stará babka se špičatou bradou povídá: "Kdo tu bouří?" "Koukej otevřít, přijel jsem vysvobodit princeznu." Linhart na to. "Ne tak naspěch synáčku. Zítra je také den." A bum, okénko zavřené. Linhart se urazil. Ale druhého dne přece přijel.
Babka ho už čekala. Vysypala do trávy soudek lněného semene a povídá: "Seber do jednoho tahle zrna, za hodinu se vrátím." "Babice jedna!" pomyslel si Linhart, a jel na procházku. Po hodině mu stařenka povídá: "Špatně si konal svůj úkol, chlapče." Soudek byl totiž pořád prázdný. Nato vyňala z kapsáře dvanáct zlatých klíčů a hodila je do zámeckého rybníka. "Vylov tyto klíče, až se za hodinu vrátím, musíš být hotov." "Babice jedna!" povídá si zase Linhart, a jel na procházku. A za hodinu stařenka zvolala opět: "Ó, špatně, špatně synáčku si počínáš." A vzala ho za ruku a vede ho do zámku po točitých schodech. Ty schody snad ani konce nemají. Vysoko ve věži se zastavila, otevřela dveře a vešli do komnaty. Tam seděli tři postavy, od hlavy k patě zahalené neprůhlednými závoji. "Vyvol si jednu z nich." Vyzvala babička Linharta. "Hodinu času máš na rozmyšlenou." "Jaképak rozmýšlení," povídá Linhart, "Beru tu vlevo." Závoje spadly, a Linhart s hrůzou vidí, že princezna je ta uprostřed a po obou stranách sedí dva ohyzdní draci. Ten vlevo ho popadl a šup s ním otevřeným oknem do jezera, které se právě pod ním rozkládalo. A bylo po Linhartovi.
Rodiče celý rok čekali, kdy před jejich nízkou chatrčí zarazí zlatý povoz a vyskočí z něj jejich miláček, aby je vzal na hrad. A hořekovali, proč na tu nebezpečnou cestu nevypravili Prokopa. Tu Prokop požádal otce, aby mu také dovolil vydat se do světa. "Jdi si, stejně nic nepořídíš." Požehnal mu otec.

Podle Elišky Krásnohorské napsal Tomáš Vondrovic, na MC namluvil Petr Kostka a z MC přepsal já :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | 28. října 2011 v 23:35 | Reagovat

Moc ráda bych věděla, jak se ta kazetka jmenuje, popř. kdo to vydal nebo kde ji seženu. Za odpověď děkuji předem velice :-)

2 Gamesis [6@M3$!$] Gamesis [6@M3$!$] | Web | 30. října 2011 v 18:09 | Reagovat

Tady je link: http://www.bombaj.com/deska.php?album_id=828&pisplay=1&song_id=11463
Ale kdyžtak se zkus zeptat v knihovně, protože to je z roku 1994 :-)

3 Lucka Lucka | 30. října 2011 v 23:18 | Reagovat

Díky mockrát ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-