O zlém knížeti - část 2/2

1. srpna 2011 v 8:00 | gms |  Story
Byla pestrá jako ocas páva a na každé straně měla sto očí a každé oko bylo ústí hlavně. Kníže sám seděl uprostřed lodi a stačilo, aby zmáčkl malé pérko a vyletělo tisíce střel proti nepříteli, a stlačil jiné a pušky byly znovu nabity. Na sta silných orlů bylo zapřaženo k té silné lodi a kníže létal po nebi. A když se ti orlové vznášeli výše a výše, seslal Bůh proti knížeti jednoho jediného anděla. Kníže, sotva jej zahlédl, vypálil proti němu tisíce střel.

Ale střely se jako krupky odrazily od zlatých křídel andělových. Jenom jedna jediná přerazila poslední pírko na hrotu křídla a jedna jediná kapka krve vytryskla z těla andělova. Dopadla na vzdušnou loď knížete. Silné perutě orlů se přelámaly, loď se v divokém víru točila k zemi. Mraky kolem se srazily v hrůzné postavy štírů, v oheň sršící draky, v ohromné černé balvany. Polomrtev ležel kníže na dně vraku lodi. "A přece musím nad Bohem zvítězit!" zaklínal se.
Celých sedm let dal stavět celé řady vzdušných lodí, větších, mohutnějších než byla ta první. Z ocele dal kovat blesky, pak shromáždil nesčetné vojsko a ubíral se s ním k lodím. Tu seslal Bůh hejno komárů. Jedno jediné hejno. To zakroužilo kolem tváře knížete a bodalo ho do obličeje a do rukou. Rozzuřený kníže vytrhl meč a sekal do komárů. Ale sekal jen do vzduchu, komáry nezasáhl. Poručil, aby mu přinesli koberec a zabalili ho do něj, by k němu komáři nemohli. Ale jeden, jediný komár se dostal dovnitř. Vlezl knížeti do ucha a tam bodal, bodal a bodal ze všech sil. Pálilo to jako oheň. Jed vnikal knížeti do hlavy, do mozku.
I odhodil zpupný kníže koberec z těla, rozerval svá roucha a divoce ze sebe strhal šaty. Nakonec celý nahý tančil před nesčetnými tvářemi lidí, kteří se posmívali bláznům: "Ho hó, chtěl přemoci Boha a byl přemožen jedním jediným komárem."
------------------------------------------------------------------
Pohádka podle H.Ch.Andersena
Obsah byl zhudebněn Jaroslavem Hutkou (zde)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-