Proč nelze žít energeticky levně

19. září 2011 v 8:00 | gms |  Story
Stalo se to jednoho krásného letního odpoledne, kdy soukromý vědec přišel na nápad, jak nakumulovat energii z blesků a následně ji využívat v běžné domácnosti, jako stálý zdroj energie. Stačilo na to jedno zařízení, ne větší než krabice od bot, a pak jen čekat na bouřku. Vynálezce udává, že zařízení samo přitahuje blesky, dokud není zcela nabité. Poté je možno jím zásobovat elektřinou jeden rodinný dům po dobu až šesti měsíců. Výroba protoypu nestála v přepočtu ne více než deset tisíc korun a jeho výdrž činila neuvěřitelných dvacet let.


V přibližně tu samou dobu, jenže na opačné straně Země, přišel jeden ruský vědec na nápad, jak získat energii přímo z vody pouhým namočením jednoho malého zařízení. Byla to taková malá krabička velikosti krabičky od sirek, která se vložila do vody. Na ní se následně mohla pomocí speciální redukce připojit například nabíječka na mobil, nebo dokonce i varná konvice. Záleželo na množství dodané vody. Díky své velikosti byla lehce skladovatelná a přenosná, jenže to se projevilo na ceně, která byla dvakrát vyšší než cena předchozího vynálezu. Ovšem výdrž měla až padesát let nepřetržitého provozu.
Jakou náhodou, že jeden švédský vedec ve své laboratoři zrovna dokončil úspěšné testy svého vynálezu. Jeho dvě desky velikosti jednoho metru čtverečního dokázali ze Slunce dodávat nepřetržitě energii pro celý rodinný dům po jeden týden. Poté desky stačilo jen opět nechat hodinku na Slunci a byly znovu plně nabity. Výroba jedné takové desky by přišla na necelých pět tisíc korun.
Tito tři lidé byli velice vzdělaní a věděli, že pro lidstvo to bude veliký pokrok. Jenže tu byl "menší" problém. Jejich zařízení sice byla velice jednoduchá na výrobu, jednoduchá na používání a finančně extrémně úsporná, ale jaký by to mělo dopad pro ekonomiku? Veliké energetické společnosti by začínaly krachovat, jelikož by si samozřejmě všichni raději koupili novinku, která dodává energii z přírodního zdroje, než platit nehorázné peníze jejich dodavateli, který navíc znečišťuje ovzduší. Krachem společnosti by museli propouštět zaměstnance, jelikož by nebyly na jejich platy a jen díky těmto vynálezům by přišlo o práci obrovské množství lidí. Lidé na vysokých místech by přišli o své miliónové odměny a zůstali na dlažbě s ohromnými dluhy a téměř bez majetku. Řadoví zaměstnanci by těžko hledali jinou práci, jelikož už tak je trh práce hodně "napjatý" a je těžké nějakou sehnat.
Ti tři vědci tedy vyřešili situaci následovně: Ač nechtěli a bylo jim to líto, své vynálezy a veškerou dokumentaci zničili a začali se zabývat jinými věcmi.
Je to tak správné?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 otto otto | 7. června 2012 v 8:40 | Reagovat

....bohatý člověk zdroj el.energie nepotřebuje a chudý si vystačí s tím,co má.... :-)  :-x

2 Zprávař gms Zprávař gms | Web | 7. června 2012 v 14:43 | Reagovat

[1]: Ale i chudý si přeje být vždy o něco bohatší, aby si mohl dovolit lepší věci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-