Internetová bezpečnost

24. října 2011 v 8:00 | gms |  Informátor
Existuje mnoho spekulací, je-li internet pro děti bezpečný či nikoliv. Osobně bych to přirovnal ke zbrani. Když s ní člověk umí zacházek, nic se mu nestane. Když s ní zacházet neumí, buď zastřelí sebe, nebo někoho jiného, za co půjde do vězení. Trochu tvrdé, ale myslím, že výstižné.
Nedávno jsem narazil na video od Sexpertů s názvem: "Úchylák na fejsbuku". Je tam přesně ukázáno, jakých chyb se většinou mladé slečny dopouštějí a přitom si to ani neuvědomují. V tomto článku bych chtěl trochu rozpitvat to video a uvést nějaké mé komentáře nebo postřehy:Chyba číslo 1: Přiliš velký čas strávený u internetu.
Popis chyby: Člověk se nudí, nemá co na práci a tak sedí u počítače a znuděně probírá své starosti na chatu, nebo moc přemýšlý sám nad sebou.
Konkretizace: Slečna nejprve začne pochybovat, je-li krásná. Aby si ověřila bratrovo tvrzení, vloží své fotky na internet.
Příčina: Příliš mnoho volného času, nedostatek koníčků a zájmů, nevšímavost rodičů.

Chyba číslo 2: Nastavení soukromí.
Popis chyby: Neznalost Facebooku. Na účtu je možnost, aby se fotografie zobrazovaly jen přátelům či vybraným lidem. Při nastavení jako "veřejný profil" uvidí všichni lidé na světě všechno, co publikujete.
Konkretizace: Slečna umístí fotky na svůj veřejný profil, aby zjistila, kolika lidem na světě se bude líbit.
Příčina: Chtíč si něco dokázat, něco si dokázat ve virtuálním světě, světě, ve kterém nehrají roli ani emoce, ani láska, ani vášeň. Tedy nic, co by mohla slečna považovat za "regulérní" hlasy. Hodnotící tedy hodnotí jen fotku, nikoliv ji jako osobnost. Opět rodiče nic netuší, dokonce bratr ji v tom podporuje.

Chyba číslo 3: Závislost.
Popis chyby: Nové komentáře a zvědavost, co nového se událo ve virtuálním světě, zabraňují v činnosti ve světě reálném.
Konkretizace: Slečna nemůže samou zvědavostí spát, tak se raději podívá ještě pozdě v noci.
Příčina: Kontrola rodičů úplně selhává. Ani netuší, za co vlastně navíc platí (financují internet, tedy podporují její činnost)

Chyba číslo 4: Přidávání neznámých lidí mezi přátele.
Popis chyby: A zase ta zvědavost. Chtíč se seznámit s navenek zajímavýcm člověkem, kterého vůbec neznáme.
Konkretizace: Slečna si jej nejprve přidá a následně napíše otázku, kdo je. Stále nemyslí na to, že je už pozdě v noci.
Příčina: Chybný úsudek, nelogické jednání. Tedy provedla úplně opačný postup, navíc ihned tu noc odepsala, čímž jedině potvrdila, že má opravdu zájem a že je zrovna online. Existuje ale možnost si vytvořit tzv. Skupinu, ke ktré lze přiřadit, co budou lidé zařazeni v té skupině, vidět a co jim zůstane utajeno. Slečna by pro tyto účely (seznamování se s cizími lidmy) měla mít speciální skupinu, ve které by byl umístěn.

Chyba číslo 5: Konverzace s lichotkami s neznámým člověkem.
Popis chyby: Cizí člověk nám lichotí, což nás velice těší. V tu chvíli zapomínáme, že jsme stále ve virtuálním světě.
Konkretizace: Slečna se nechá unášet lichotkami a odpovídá podobným stylem, čímž dává stále více najevo, že "má zájem" i když v reálném životě zájem nemá. Naštěstí si po nabídce o setkání uvědomí její situaci a konverzaci ukončí s odkazem na další den.
Příčina: Hloupost. Slečna přestane vnímat realitu a nechává se unášet v iluzi. Navíc je noc, kdy už člověk přestává logicky uvažovat, čímž se automaticky dopouští chyb. V těchto situacích je nelepší ihned vše ukončit a jít se vyspat.

Chyba číslo 6: Zapomínání.
Popis chyby: Zapomínání na virtuální svět. Když už se do něj člověk dostane, je těžké jej kontrolovat. Člověk si neuvědomuje, že pak někdo cizí o něm ví, kde a kdy bude. Navíc jestli bude sám či ne.
Konkretizace: Slečna zapoměla, koho si v noci přidala a s kým si psala. Její "Facebookový přítel" ale má nyní možnost si její aktivitu prohlížet, i když ji má slečna nastavenou na "přátelé" (tedy neveřejnou). A nevědomky dala najevo, kdy a kde se bude zrovna nacházet.
Příčina: Uvědomit si, že se někdy něco stalo, že jsme si kdysi s někým povídali, někoho si přidali do přátel, a ten "někdo" má nyní téměř neomezený přístup k našemu soukromému já.

Chyba číslo 7: Samota mezi nikým.
Popis chyby: Být sám někde na místě, kde široko daleko není živá duše a přitom vědět, že o tom ví prakticky všichni.
Konkretizace: Slečna opět zapoměla, koho si přidala a kdo si určitě přečetl její status, že bude u koní. Pohybovala se navíc sama, bez doprovodu, v místech, kde se lidé opravdu zřídkakdy vyskytují.
Příčina: Volnost, chtíč být "dospělý" a starat se sám o sebe, bez kontroly rodičů.

Chyba číslo 8: Ignorace okolí
Popis chyby: Přílišné zaujetí, relax a nevšímání si okolí.
Konkretizace: Slečna se ani nerozhlídne, jestli kolem ní opravdu nikdo není. Klidně k ní mohl přistoupit ze zadu a uškrtit ji, nebo vrazit kudlu do zad.
Příčina/řešení: Člověk je na jednu stranu velice citlivý tvor, ale na druhou stranu si neváží toho co má. Když se mu něco začne líbit, věnuje pozornost jen tomu a ničemu jinému. Je fajn, občas koukat kolem a ne jenom namyšleně/zamyšleně před sebe.

Chyba číslo 9: Konverzace s neznámým
Popis chyby: Komunikace s někým úplně cizím a v místě, kde nikdo není.
Konkretizace: Slečna, místo toho, aby okamžitě utekla, se dává do rozhovoru s cizincem, který se z ní navíc snaží dostat víc informací, které nakonec opravdu získá. Navíc jeho suverenita, přímost a vychytralá připravenost, tedy informovanost, ji měla ihned odradit.
Příčina: Hloupost mladých a naivita z bezpečnosti. Je to jako jízda na horské dráze bez jištění.

Chyba číslo 10: Lež se prolíná se skutečností
Popis chyby: Dokazování vlastní pravdy, skutečností, uvádění skutečností na pravou míru a opět pokračující konverzace alá horská dráha.
Konkretizace: Slečna chce dokázat svůj pravý věk, přílišná důvěra ji okrade o její legitimaci. Dovídáme se její skutečný věk: 13!
Příčina/řešení: Neměla vůbec legitimaci vytahovat, prostě říct, že nemá a hotovo. Ne tam s ní mávat přímo před jeho očima. Je to až neskutečné, žese o ni rodiče vůbec nezajímají? Jim nevadí, že se jejich 13-leté dcera "potlouká" sama v místech, kde nikdo není? (viz chyba číslo 7). Navíc už od dětství ji měli rodiče tlouct do hlavy, že s cizími lidmy se namá bavit...

Chyba číslo 11: Maskování.
Popis chyby: Když se člověk chce ukrýt, je vhodné splynout s okolím.
Konkretizace: Slečna se sytě růžovou mikinou by se v lese určitě jen tak neschovala. Toto jediné mě na videu mrzí, že si ji nesundala, nebo neodhodila do opačného směru, než utíkala, aby tím případně zmátla pronásledovatele a navíc sebe více skryla.
Příčina/řešení: Neznalost neomlouvá - když nevíte, že se takto nezamaskujete, je celý útěk k ničemu. V takovéhle mikině by se člověk opravdu těžko schovával někde ve křoví nebo za stromem, u kterého stála. V jejím případě bych doporučoval spíše příkop, zákop. Ovšem nejlepší by bylo si tu mikinu sundat. Navíc strom byl evidentně blízko cesty, po které běžela. Kdyby měla tu smůlu, a dotyčný byl trochu chytřejší, jistě by si vybral tu druhou cestu a našel ji.

Chyba číslo 12: Nenáhlášení.
Popis chyby: Unáhlené jednání, nevychutnání si pomsty.
Konkretizace: Slečna dotyčného pouze odebrala z přátel, tudíž z toho vyšel docela lacino.
Řešení: Každého uživatele lze nahlásit nebo blokovat. Při registraci na Facebook jste museli odsouhlasit podmínky požití, ve kterých se o tomto mimo jiné také píše. Měla tedy dotyčnou osobu blokovat a nahlásit jako "Můj přítel mě pronásleduje nebo šikanuje" nebo "Můj přítel mě obtěžuje".

Celé bych to shrnul dvěma slovy: Nezodpovědnost rodičů. Video by měli vidět hlavně rodiče, aby si uvědomily, co může jejich 13-letá ratolest vyvádět. A holka? ta měla hodně štěstí, že z toho vyvázla tak jak vyvázla. Mohlo být hůř a to je třeba si uvědomit!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-