Carmageddon

27. února 2012 v 8:00 | gms |  Informátor
Nedávno jsem konečně na svém počítači rozjel starší hru - Carmageddon, s podtitulem TDR 2000. Jsem veliký fanda závodních her, ve kterých má člověk možnost volně jezdit po okolí. Jak to tak hraju, uvědomuji si, že brutálnější hru jsem snad v životě nehrál. Ano, je to tak. Jsem možná navenek lidumil, ale člověk holt někdy potřebuje pořádně zmasakrovat své okolí, postačí i virtuálně... Principem a hlavním potenciálem této hry je možnost kompletního sešrotování jak vozidla, tak lidí (zombíků) v dané lokalitě. A že krev (sliz) je po nárazu opravdu všude.

Na internetu jsem zadal do gúgla hesla "nejbrutálnější hra" a vylezly na mne, podle mého názoru, docela komické výsledky. Například anketa porovnávající několik her s dotazem "Za nejbrutálnější hru považujete:", vyhrál sice Carmageddon, ale na druhém místě se umístil PacMan... To jen tak na odlehčení pro začátek.
Někteří z nás mohou namítat, že třeba Mortal Combat je také dost brutální. To sice ano, jenže to není jaksi, směřováno k realitě, stejně tak jako ostatní hry typu MadWorld. Také třeba GTA může být považováno za brutální. Ovšem co se například efektů krve týče, to se moc brutální nezdá.
Ale zpět ke Carmageddonu. Tato hra byla/či ještě je, to nevím, tak brutální, že v Evropě měli potíže ji distribuovat. Autoři tedy přišli s obměnou - místo lidí se v lokalitách objevovali zombíci, takže místo červené krve byla všude jen zelená hmota - sliz.
O co ale ve hře jde? Jedná se o hru na motivy filmu Death Race 2000 (Cesta gladiárotů), z roku 1975 (mimo jiné tam také hrál Silvester Stallone), kde mají závodníci povolení přejíždět lidi a dokonce za ně dostávají bonusové body, podle věku či pohlaví. Ve hře tedy závodíte v různých rozmanitých lokalitách (město, les, poušť, kolotočový park, zasněžené hory,...) a k dosažení cíle máte dvě možnosti - Buď projedete včas všechny Checkpointy (povinné kontrolní body), nebo zničíte všechny soupeře. Na vše máte vymezen určitý čas, který můžete prodlužovat tím, že buď budete ničit soupeře, nebo zabíjet/přejíždět lidi (zombíky). Pokud máte dostatek peněz, máte možnost se nechat případně ihned během jízdy opravit. Peníze získáváte stejným způsobem jako čas, navíc ještě různými akrobatickými skoky.
V daných lokalitách se nacházejí kromě lidí ještě bonusové balíčky, díky jejichž sebrání můžete například "zmrazit" lidi, nebo je nechat šíleně pobíhat, nebo za sebrání získáte vylepšení vašeho vozidla, například momentální zrychlení, nezničitelnost, maximální poškozování, možnost jízdy po stěnách, měsíční gravitaci,... A nebo bonusy zbraní proti soupeřům, jako například pokládání min, házení granátů, trnovou kouli uchycenou na tažném zařízení, nebo odpružení, kterým doslova "odpinknete" soupeře pryč a mnoho dalších zajímavých vychytávek.
Veškerá vozidla jsou po technické stránce poškození vynikající. Cokoliv se může utrhnout, odpadnout, nebo, pokud jste dostatečně šikovní, můžete vozidlo dokonce přepůlit, jak napříč, tak i podélně.
Přejíždět můžete také kromě lidí (zombíků) například ovce, krávy, lamy, mimozemšťany, velbloudy, slony (s dostatečně velikým autem nebo kombajnem), tučňáky,... Ve hře je plno efektů výbuchů, kolizí, střetů, výstřelů a všeho, co je jen možné, vše podloženo hudbou a efektními 3D zvuky (myslím tím, že když ve hře nalevo od vás někdo přejede zombíka, ozve se takové nechutné mlasknutí z vaší levé strany, že máte tu tendenci se otočit a ujistit se, že reálně tam nikdo není).
Kolik tedy verzí her už je na světě?

Carmageddon 1
První díl, který vyšel roku 1975, tedy 15 let před mým narozením, mne po grafické stránce moc nenadchl, ale vše to bylo nahrazeno hratelností a zábavou. Jistě na tu dobu to byla super grafika, ale dnes už ne.

Carmageddon 2: Carpocalypse Now
Tímto dílem demoverze to všechno začalo. Nemohl jsem se od ní odtrhnout a pařil a pařil... Myslel jsem, že už nic lepšího nemůže být, jelikož ta svoboda jezdit doslova kdekoliv a dělat cokoliv, byla úžasná. Navíc i pěkný grafický kabátek, takže poškození bylo krásně vidět a sliz ze zombíků byl všude. Prostě masakr. Pak se mi do rukou dostala plná verze. Byly to týdny závisloti. Ty lokality, těch možností, tolik vozidel! Například lokalita, kde jste jezdili po letadlové lodi, nebo zasněžené hory se skokanskými můstky, bobovou dráhou, tučňáky, ledem, poušť s pyramidami, nad kterými občas přilétali mimozemské talíře a já je mohl autem sejmout a i ty bílé mužíčky uvnitř těch pyramid. Těch nápadů, lokací, různých typů lidí (zombíků). Prostě neskutečné.

Carmageddon 3: Total Destruction Racing 2000
Grafika mi přijde hodně pohádková. Zajímavé, že jsem se k ní dostal až letos (2012). Je to ale hlavně proto, že jsem ji nemohl na mém počítači rozchodit - pořád to házelo chyby a nechtělo to jít. Nyní se mi to podařilo a konečně hraji. Už se mi to zdá nekonečný, ale pořád mě to baví. Jednou se mi konečně povedlo sehnat verzi s normálními lidmy, ale ta byla ve španělštině... Jde možná jen o zvyk, ale dabing mám raději buď český, nebo anglický. Můsím ale říct, že to byl jednoznačně krok zpět od předchozího dílu, hlavě kvůli té grafice a rozhodně menšímu množství nápadů, zkrátka trochu "okleštěné". Přišlo mi to, jakože autoři dali dohromady ty dva předchozí díly - Z prvního dílu vozidla a z druhého HUD (tedy zobrazení rychlosti atd...) a pár nápadů. Byla třeba zajímavá hned jedna z prvních misí, kde jsem měl za úkol vypustit žraloka a v další misi jej pak pomocí min zničit, jelikož v něm byly ukryty díly do vozidla... Trochu ujeté se mi zdá...

Carmageddon 4: Reincarnation
Jednou větou: "Těším se jak sviň." Co jsem ze screenů viděl, bude to fakt pecka, jen se obávám, že mi to počítač už nezvládne... No uvidíme :)


Zdroje obrázků:
http://devilclanforum.freeforums.org/carmageddon-series-t81.html
http://xxh3llraiserxx.deviantart.com/art/Carmageddon-Icon-262652174
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 matt matt | E-mail | Web | 27. února 2012 v 8:58 | Reagovat

Jo jo, perfektní hra... Nejlepší byl druhej díl!

Ale TDR2000 už mě trochu zklamal, dost blbá hratelnost :(

2 rampatau rampatau | Web | 27. února 2012 v 9:57 | Reagovat

Zdar, díky za připomínku staré výborné brutální hry. Najednou se mi vybavily ty romantické chvilky(spíše celé noci) strávené s tímhle kouskem, jakoby to bylo včera. Možná to taky zkusím rozchodit a znovu si zahrát. Jinak, kdybych měl vybírat nejbrutálnější hru, určitě bych dal na první místo Thrill Kill.

3 Janinka Janinka | Web | 27. února 2012 v 11:34 | Reagovat

Mně se momentálně jeví jako nejbrutálnější hra Dead Island. I když to má drahá polovička na sluchátkách, zombáci mě dokážou i přes ně pěkně vyděsit 8-O.

4 Obayo Obayo | E-mail | Web | 27. února 2012 v 19:25 | Reagovat

kdysi jsem to taky hrála :D bylo to peckovní :D btw mám dotaz! :D kdy bude další hlavolamač ?:D

5 Zprávař gms Zprávař gms | Web | 27. února 2012 v 19:42 | Reagovat

[1]: Druhej díl byl boží ;)
[2]: Thrill Kill sice neznám, ale prohledám net :)
[3]: Jsem rád že to přítelovi toleruješ ;)
[4]: Další hlavolamač bude tuto neděli ;)

6 Obayo Obayo | E-mail | Web | 27. února 2012 v 20:48 | Reagovat

[5]: už se nemuzu dockat ;)

7 Zprávař gms Zprávař gms | Web | 27. února 2012 v 21:15 | Reagovat

[6]: Jubilejní 13. bude zvláštní sám o sobě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-