Co bych na blogu zlepšil

25. června 2012 v 8:00 | gms |  Názory
Už dlouho mi leží na srdci mnoho věcí, které by se mi líbily na tomto portálu blog změnit nebo zlepšit. Vím, že je tohle možná výkřik do tmy, ale přeci jen, už jsem zde docela dlouhou dobu a kdybych byl majitel, snažil bych se následující nápady realizovat co možná nejdříve. Osobně jsem názoru, že každé zlepšení nastavení je krokem vpřed pro rozvoj a evoluci blogu. Autor vždy má na výběr si nastavit, chce-li možnost využívat či ne.


Oboustranné menu
U mnoha blogů jsem si všiml, že mají menu strašně dlouhé a leckdy i celkem nepřehledné. Osobně bych dal možnost vytvoření jak levého, tak pravého menu zároveň.

Vlastní nadpisy v menu
Chybí mi možnost vytvořit si vlastní nadpisy jednotlivých položek v menu, jako například "Rubriky", "Aktuální články", "Archiv", "Odběr novinek",... Zkrátka nadpisy, které jsou předem systémem nastavené jako textové, aby se dali změnit na obrázkové, čímž by se opět rozšířila možnost vzhledově upravit vlastní blog.

Vlastní odrážky v menu
Momentálně lze nastavit pouze tečku, kružnici, čtvereček, nebo žádný. Uvítal bych možnost si místo textových odrážek dát obrázky, jako jsou například v tomto článku u jednotlivých nápadů.

Zkracování textů v menu
Někdy se stane, že článek má delší název, než je šířka menu. Proto bych osobně využil možnost zkracování, čímž by se návev článku v menu nezalomil, ale na konci řádku by byly tři tečky. Každý takto zobrazený název by zabíral vždy jen jeden řádek.

Vlastní fonty
Chybí mi možnost nahrát si vlastní externí font, který bych využíval například u nadpisů jedlotlivých článků. Kdyby ne nahrát, zkusil bych to vyřešit domluvou s nějakým serverem poskytující fonty zdarma a ty bych vložil jako možnost výberu fontu rovnou tady na blogu v editoru.

Přehlednější náhled článku
Když vytvořím článek a ještě není publikovaný, bylo by super mít možnost zobrazení náhledu, jak by vypadal přímo na blogu, než jenom tady v administraci před editací.

Rozšířené funkce editoru
Kdysi na srdci blogu vyšel článek o možnosti rozšíření funkcí editoru článků (zde). Jsem jednoznačně pro a komu by to přišlo příliš složité, mohl by si v administraci nastavit, jestli chce zobrazovat verzi jednoduchou nebo rozšířenou.

Změna obrázku při najetí myši
Vím, že se to řeší javascriptem, ale věřím, že hodně lidí by tu možnost využilo, včetně mě. Pro ty, kteří trochu rozumí javascriptu, by se jednalo o funkci "onmouseout" a "onmouseover".

Zpřehlednění galerie
Chtělo by to nějakým způsobem zpřehlednit galerii obrázků, kterou má autor blogu vytvořenou. Momentální zobrazení je při větším množství hodně nepřehledné. Navrhoval bych to řešit stylem windowsovských oken, kde lze nastavit zobrazení - třeba jenom miniatury nebo seznamy ale hlavně - možnost seřadit, ať už podle jnéma, nebo data vytvoření.

Informace o galerii
Chybí mi někde zobrazení, kolik obrázků, nebo jaká kapacita mi ještě v mé galerii zbývá, kolik obrázků mohu nahrát, nebo kolik MB mohu ještě obsadit. To samé u jednotlivých složek v galerii, aby byla informace, kolik místa zabírá její obsah.

Podrubriky
Mnoha blogerům by to vyhovovalo, u sebe nevím, možná bych to využil. Jde o vytvoření ještě jedné úrovně rubrik. Momentální situace je taková, že mám například v rubrice 2D/3D fotograf všechny dohromady. Díky možnosti podrubrik bych v menu měl odkaz jen "Fotograf" a dále možnosti "2D fotograf" a "3D fotograf" a "ostatní", kam bych psal třeba úvodní slovo, nebo další články, které by neobsahovali fotografie, ale fotografování by se týkaly.

Zobrazení rubrik
Hodně by se mi líbilo, kdyby byla možnost vložit ke každé rubrice vlastní obrázek s popisem, co zde čtenář najde, proč je rubrika založena, nebo prostě nějaký popis, namísto dosavadního pouhého výpisu článků.

Vlastní nstavení úvodní stránky blog.cz
Většina větších českých vyhledávačů to umožňuje. Nastavení úvodní stránky - kde chci co mít zobrazené, jaký obsah, v jakém počtu. To samé bych uvítal na úvodní stránce blogu. Například nastavení počtu výpisu autorských článků v zařazené kategorii atd...

Nastavení oken komentáře a zprávy autorovi
Líbilo by se mi, kdyby byla možnost nastavit pozadí a barvu a font textu u textových boxů, kam čtenář píše text.

Více sad emotikonek
Ať už se jedná o komentáře na blogu, nebo emotikony v editaci článku, bylo by pěkné mít na výběr z několika sad. K aktuálním statickým přidat třeba animované, zvířecí, hudební, nebo ješlě lépe, aby si autor blogu mohl nahrát vlastní sadu, která by se používala na jeho blogu.
Vůbec nejlepší by bylo, kdyby chtěli, mohli autoři blogů dát své vytvořené emotinky do společných sad pro všechny.

Vlastní nastavení reklamy na blogu
Sice používám chrome, který mi reklamy dokáže skrýt, ale i přesto bych se snažil nějak domluvit s marketingem, nebo kdo to má na starosti, aby si mohl autor blogu nastavit, kde se mu bude reklama zobrazovat a v jaké velikosti. Dalo by se to třeba dávat "za odměnu" kdyby měl blog například půl roku návštěvnost nad 100 lidí denně, mohl by si autor nastavit, že reklama bude menší, třeba formou banneru na stejném místě, ale velikosti 234x60 nebo v menu o velikosti 120x240. Čím více takových možností, tím kultovnější by blog byl.
Popřípadě, což by bylo úplně nejideálnější (z mého pohledu), by si autor blogu zaplatil, že na jeho blogu reklama nebude. Vydělané peníze by blog použil třeba na ceny ze soutěží.

Časovaný layout
V neposlední řadě by se mi líbilo, kdyby byla možnost nastavení časového zobrazovaní. Jde o to, že by v nastavení byla možnost, že ať už třeba obrázek na pozadí, logo, nebo cokoliv jiného, bude od 18:00 do 06:00 jiné než od 06:01 do 17:59. Tedy by se dal blog uzpůsobit dennímu režimu. Ve dne světlý, třeba se sluníčkem, v noci tmavší, třeba s měsícem.

Odběratelé
Také by mne třeba zajímalo, kolik je přihlášeno odběratelů z mého blogu. Ne přímo seznam, ale číslo vy úplně stačilo.

Editovatelné komentáře
Určitě se vám už stalo, že sotva jste komentář dopsali a zveřejnili, našli jste v něm chybu. Smazat jej nemůžete, ani nějak upravit. Proto bych navrhoval, aby měl autor blogu možnost nastavit, že se u každého nově vloženého komentáře bude odpočítávat čas, třeba 2 nebo 3 minuty, zbývající do umožnění editace tím, kdo jej vložil. Po uplynutí této doby by už komentář šlo editouvat pouze v administraci daného článku, což ani nyní nelze.

Šířka citace komentovaného komentáře
Jde mi o takové okno, které se zobrazí, když najedu myší na číslo komentáře v hranatých závorkách, na který se reaguje. Pokud komentář není odřídkován entrem a je delší, zobrazované okno se roztáhne až na konec stránky, čímž se například u mého blogu ztratí účel pozadí komentáře - tedy že se opakuje. Pokud bych měl nastaveno, aby se neopakoval, bylo by to stějně široké, s tím, že na pozadí by bylo průhledné. Chtělo by to tedy mít v administraci možnost nastavit šířku tohoto okna.

Reakce na vlastní komentáře na jiných blozích
Když někomu na blogu okomentuji článek, nijak se nedozvím, reagoval-li ně něj někdo. Pouze pokud blog opět navštívím a přesvědčím se sám. Tady bych uvítal možnost, že by se upozornění na reakce zobrazovalo na úvodní stránce blogu.cz pod upozorněním na komentáře na mém blogu. Když by to někdo nechtěl zobrazovat, prostě by si to v nastavení nastavil.

Úprava anket
Docela mi chybí větší množství možností úprav anket. Líbilo by se mi nastavit si u ankety vlastní grafický proužek, nebo alespoň mít na výběr z několika předdefinovaných variant - prostě jako nabízí Blueboard.
Pak je tu administrace. Chtělo by to u každé ankety mít možnost mít název ankety a podle názvu je třeba třídit. Kliknutím na název by se anketa dala upravovat. Momentální stav je takový, že se ankety nedají třídit, ředí se automaticky podle data vytvoření a navíc je seznam dost nepřehledný, když je otázka delší.

Počet čtenářů jednotlivých článků
Líbilo by se mi, kdyby se v administraci blogu u seznamu článků v daném měsíci zobrazoval u každého článku počet lidí, kolik daný článek četlo (resp. navštívilo stránku článku). Číslo by se mohlo zobrazovat vpravo a dole by byl celkový počet.

Automatická miniatura obrázku
Když na svůj blog nahrávám obrázky Fotografa, většinou jsou v HD rozlišení a mají kapacitu něco kolem 4 MB - hlavně ty 3D. Když je dám na blog, a ve výpisu článků mám jenom 2 články fotografa, stahovaných dat je najednou 8 MB, což je i na dnešní dobu celkem dost (nemluvě o telefonech) a mě osobně se seká posouvání, když je Chrome začne zobrazovat. Proto bych navrhoval, že editor článků automaticky vytvoří miniaturu do nějaké extra galerie, ve které budou uloženy všechny ostatní miniatury (aby se nepletly mezi normálními obrázky) a ty pak po rozkliknutí přesměrovali na daný skutečný obrázek.

Jazyk blogu
Když už je na výběr z češtiny a angličtiny, proč také není možnost němčiny nebo slovenštiny?

Převedení blogu na jinou adresu
Jistě by někteří blogeři uvítali možnost převést svůj blog na jinou adresu. To v současné době nelze (jelikož pouhé zkopírování by zrušilo historii článků). Představuji si to tak, že by si stávající bloger založil blog nový. Na starém blogu by v nastavení zvolil možnost převedení blogu na novou adresu, do kolonky by uvedl tu nově registrovanou, zadal by hesla pro oba blogy a starý blog by se převedl, i s kompletní historií na novou adresu. Starý blog by pak následně mohl uživatel rovnou zrušit, nebo by si nastavil "automatické zrušení blogu po 30 dnech" čímž by se na starém blogu automaticky zobrazilo upozornění, že byl převeden na novou adresu a po několika sekundách automaticky přesměrován na blog nový. Po 30 dnech by byl starý blog smazán a uvolněn pro nové uživatele.

A samozřejmě odstranit chyby...
Už jsem na ně poukazoval a bylo mi sděleno, že se problém předá dál. Je to už několik měsíců a stále nic. Nevím, jestli to jsou chyby pouze u mě, nebo s tím mají problém i jiní blogeři. Používám Chrome a zkoušel jsem i ve Firefoxu.
1) Nejde mi nastavit podtržení odkazů v menu na "žádné". Když nastavím žádné, je to plné. Ostatní podtržení nastavit lze.
2) Když je kdekolik na jakémkoliv blogu více videí z youtube, stává se mi, že se videa zpřeházejí, nebo se někde ani nezobrazí. (Myslím ale, že chyba bude na mé straně, jelikož ve škole se mi to zobrazuje správně, ale fakt nevím čím by to mohlo být)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 25. června 2012 v 8:21 | Reagovat

Ty jo, to je ale změn

Mně osobně hodně vadí, že když do menu napíšeš nějaký text, tak se přilepí úplně na kraj...

https://dl.dropbox.com/u/18830285/blablablabla.JPG

připadá mi to strašně neprofesionální. Měla by tam být mezírka aspoň 2px

2 zorka zorka | Web | 25. června 2012 v 9:38 | Reagovat

Tohle je perfektní, systematický, jednoduchý a konstruktivní popis! Už jenom zrealizovat... :-)

3 Arvari Arvari | E-mail | Web | 25. června 2012 v 10:16 | Reagovat

Bohužel, jak bych minimálně některé z těch návrhů považovala za fajn a užitečné, obávám se, že nepadnou na úrodnou půdu. Vzhledem k tomu, jak se to elegantně zametlo pod koberec minule, když se na Srdci ty návrhy řešily, povětšinou s tím, že to nevyužijí všichni a 'přesvědčte nás, že je to užitečné'... A přitom jsou na tom seznamu věci, které by měly být samozřejmé...

4 m. m. | Web | 25. června 2012 v 11:25 | Reagovat

Menu sice nejde dát na obě strany, ale můžeš ho mít na straně a nahoře. To taky pomáhá orientaci. Nebo to udělat rozcestníky. Spousta lidí má nepřehlednou navigaci, to je fakt, ale možnosti nastavení bych úplně nevinila, podle mě to jde vždycky udělat jednodušeji.

Vlastní nadpisy rubrik jdou udělat, aspoň jsem to u spousty blogerů viděla. Třeba u Cirrat http://cirrat.blog.cz/. Nebo Malé chlupaté stvoření má taky vlastnoručně udělaný design, takže to určitě jde.

To zkracování názvů by se asi některým hodilo. Já to řeším tak, že menu nemám :)

Pokud jde o náhled, já článek obvykle zveřejním, prohlídnu si ho na blogu a pak eventuálně upravuju, když objevím chybu nebo když to nevypadá hezky.

Podrubriky se dají přece udělat jednoduše. Rozcestník.

To vlastní nastavení úvodní stránky bych taky ráda a nejsme sami, hodně lidí si o to psalo. Třeba to přijde, ale asi si budeme muset ještě počkat, myslím, že Standa nefunguje úplně na principu "od rána do večera makám na změnách", že má i jiné věci na práci :)

Pokud jde o zprávu autorovi, zkusila bych si založit shoutboard nebo návštěvní knihu přes blueboard.cz. Tam si můžeš nastavit všechno, barvu textu, pozadí, třeba i vlastní obrázek místo něj.

S reklamou nikdo nic neudělá, máme blogy zadarmo, tohle je cena. Jestli nechceš reklamu vidět, použij AdBlock plus. Placená možnost blogu přes reklamy by asi byla fajn, někteří by to třeba i využili, ale myslím, že o téhle možnosti už se moc neuvažuje.

Odběratalé jakože návštěvníci? To se dá zjistit na Google Analytics. Jestli myslíš lidi, co tě mají ve čtečce, to by se možná taky dalo někde zjistit. To jsou každopádně externí věci, s kterými blog.cz nemá co dočinění.

Editování komentářů by se mi v podstatě líbilo, ale nepřijde mi jako velká nepříjemnost, když už tu chybu najdu, dodat opravný komentář.

Oznámení o komentářích na jiných blozích bych fakt uvítala, já v podstatě jen jdu komentovat, ale pro odpověď se už nevracím, protože zapomenu, kde jsem komentovala. Ten systém je silně nedomyšlený. Kdyby to bylo provázané, bylo by pro mě komentování úplně o něčem jiném.

Já mám třeba zase tu chybu, že při nastavení Popisu obrázku se ten popis nikde nezobrazí. Dřív se mi ukazoval při přejetí myší po tom obrázku, teď už ne. Nevím, jestli je to chyba u mě.

5 Matthias Matthias | E-mail | Web | 25. června 2012 v 11:45 | Reagovat

[4]: blueboard na blog.cz vložit nejde

6 Daysy Daysy | E-mail | Web | 25. června 2012 v 11:47 | Reagovat

Některé nápady by se mi líbily taky a určitě by se využily. Ale něco už mi až moc připomíná blogspot.

7 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 25. června 2012 v 12:44 | Reagovat

Hlavně jsem pro fonty..

8 John Lemon John Lemon | Web | 25. června 2012 v 12:54 | Reagovat

S některými položkami souhlasím, jiné mi přijdou zbytečné :).
Právě kvůli tomu, jak má uživatel na blog.cz svázané ruce, jsem začal používat jiné alternativy.

9 ichii. ichii. | Web | 25. června 2012 v 13:05 | Reagovat

"onmouseout" a "onmouseover" tu kdysi nějak udělat šlo, vím, že to kdysi někdo na blogu měl v článku s nějakým retouchem či tak něčím. Nicméně když jsem to tuhle zkoušela, v administraci se to zobrazilo normálně a na blogu to nefungovalo vůbec.

[5]: Něco jo, počítadlo od blueboardu normálně na blog dostaneš, ale ankety nebo shoutbox už ne

10 Zprávař gms Zprávař gms | Web | 25. června 2012 v 13:34 | Reagovat

[Smazaný komentář]Jak to myslíš, že jsi ve spamu...?
[2]:Díky, snad se něco uchytí :)
[3]:Zdokonalovat blog stylem: "přesvědčte nás, že je to užitečné" mi přijde opravdu na hlavu... Lepší by bylo "přesvědčte nás, že to není užitečné" :D
[4]:- "Vlastní nadpisy" jsem měl na mysli nadpisy v menu, jako "Rubriky", "Aktuální články", "Archiv", "Odběr novinek". Ty obrázkově nelze udělat.
- Rozcestník se ale dělá opět jen z dalších vytvořených článků. To mi přijde  poněkud nedořešené... Navíc kdybych si teď chtěl vytvořit vlastní rozcestník, tak tím, že jsem v AK by se na úvodní stránce objevilo x-článků jen ode mě, které by v podstatě nic neříkaly.
- Tak jasný, Blueboard je fajn věcička, ale i přesto by bylo fajn, kdyby tu možnost měl i blog. Už jenom kvůli tomu, že by se člověk nemusel registrovat to dalšího systému.
- Ne, Odběratalé jako počet těch, kteří odebírají novinky. (v menu jako "odběr novinek")
- S tím popisem - možná to je prohlížečem...
[6]:Nemám moc rád, když se blog přirovnává k jiným systémům... Bral jsem to stylem "pojďme, uděláme si to taky pěkný a podle sebe"
[8]:Tak jasný, každému mohou přijít nějaké věci zbytečné, ale mělo by se brát i to, že někteří by to využili. Pokud by někdo nechtěl funkci využívat, prostě by ji nevyužil ale to přeci neni důvod, proč by se to nemělo realizovat...
[9]:Osobně mi "onmouseout" a "onmouseover" hodně chybí :)

11 Matthias Matthias | E-mail | Web | 25. června 2012 v 18:01 | Reagovat

[10]: koukám, že jsi na to už došel :)

12 Zprávař gms Zprávař gms | Web | 25. června 2012 v 21:01 | Reagovat

[11]:jj, nejdřív jsem komentoval a pak teprve se podíval do administrace :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-