Ležatá osmička

3. března 2013 v 8:00 | gms |  Informátor
Nekonečno. Co to vlastně je? Vše má přeci své hranice. Hmotné věci a jejich velikost, rozměr či hmotnost. Věci nehmotné, jako chování či trpělivost. Těžko si lze představit místo, kde končí vesmír. Je obtížné si představit začátek bez konce. Přesto ale existuje. V matematickém světě jako ležatá osmička, v praxi nikdy nekončící cesta, ve fyzice bezrozměrná jednotka. Celkem zajímavý paradox - někonečno musí mít nějaký rozměr když existuje. Ale proč je tedy bezrozměrné? Přeci nelze říci nekonečně kilometrů dlouhá cesta. Pokud se uvedou jednotky, vždy definují nějaké hranice.


Je vesmír nekonečný? Kdysi dávno lidé mysleli, že koncem světa je okraj zeměkoule. Poté hledali odpovědi ve vesmíru. Nejprve sluneční soustavu, mléčnou dráhu, naší galaxii, nyní už dalekohledy dohlédnou tak daleko, že si těžko můžeme představit tu ohromnou vzálenost. Přeci ale nedohlédnou do nekonečna. Když hledíme v noci na hvězdy, můžeme rozpoznávat různá souhvězdí jiných Sluncí. Ale jen z našeho pohledu. Pokud by existoval život i na jiné plaetě ve vesmíru, jejich souhvezdí budou samozřejmě jiná. A není vyloučeno, že práve naše Slunce může být součástí jejich hvězdných uskupení.

Nekonečno je chůze v kruhu. Přesněji řečeno, chůze stále dokola. Návaznost konce na začátek. Ludolfovo číslo PI. Jistě jej každý zná z geometrických výpočtů. Obvod kruhu je PI*průměr. Pí je také nekonečné číslo. Dodnes není stanovena jeho délka a přístroje neustále počítají další a další desetinná místa. PI je zkrátka Transcendentní číso. Zde je odkaz na PI a jeden milion desetinných míst.

Na internetu jsem našel velice zajímavý web týkající se právě nekonečna. Flashová animace poskytuje pohled stále hlouběji a hlouběji do obrázku. Až se dostanete tak hluboko, ocitnete se opět na začátku. Takže typickýc příklad chůze v kruhu. Jemnuje se Infinite OZ.

O nekonečnu by se dalo mluvit snad donekonečna... Jako bonus přikládám ještě jeden zajímavý minifilmeček z youtube s názvem Zero.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Natas Natas | Web | 3. března 2013 v 9:51 | Reagovat

Máme přeosmičkováno a přeleženo

2 Laman Laman | 3. března 2013 v 12:18 | Reagovat

už dávno jsem se rozhodl, že kdybych si někdy otevřel hospodu, bude se jmenovat U ležaté osmy.

ne všechno ve článku mi připadá úplně výstižné a k tématu - třeba pí není ani tak nekonečné, jako se nedá vyjádřit konečným počtem desetinných míst (a to, že se to zatím nikomu nepodařilo, není podstatné - víme, že to nejde).

OZ se načítá hodně dlouho, ale jestli jsem správně pochopil, oč má jít, fraktály se dají také zjemňovat donekonečna a někdy se objeví zmenšené znovu ( http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mandelbrot_sequence_new.gif )

pak by se ti mohly líbit věci jako hyperbolická rovina, která je konečná, ale nedá se dojít k jejímu okraji ( http://en.wikipedia.org/wiki/File:Escher_Circle_Limit_III.jpg ). jak jsem se kdesi dočetl, s vesmírem je to snad podobně.

a o těch pravých nekonečnech taky platí zajímavá fakta - jako že přirozených, racionálních i reálných čísel je nekonečně, ale přitom přirozených a racionálních čísel je stejně (ω), zato reálných je víc (2^ω)

3 crazyWolf crazyWolf | E-mail | Web | 3. března 2013 v 12:32 | Reagovat

[2]: Jj, o tom, že reálných je "větší nekonečno" také vím, kdysi jsem viděl i geometrický důkaz, ale už si ho nepamatuji, ale přijde mi to skvělý... :D

Jinak pěknej článek :) I když taky s pár jemnými detaily nejsem zajedno. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-