50 faktů o mně (1/2)

24. března 2014 v 8:00 | gms |  Z osobního života
Je to k nevíře, ale rozhodl jsem se napsat také článek s pár fakty o mně. Pokusím se je trochu více rozepsat, by to nedopadlo jen jako nějaký strukturovaný výčet na padesát řádků. A proč právě padesát? Původní myšlenka byla přesná stovka, jenomže by to bylo opravdu veliké množství informací a zas tolik toho o sobě prásknout nechci... Vzhledem k omezenému počtu znaků na jeden článek jsem byl nucen tento rozdělit do dvou, takže příští pondělí čekejte další dávku, zvědavci... :D . Dost zbytečných řečí, jdeme na to:


1. Nemám rád zbytečné okecávačky mimo téma. Krásným příkladem může být i tento článek, ve kterém jsem uvedl "dost zbytečných řečí a jdeme na to". Tato a fráze jí podobné se na mém blogu objevují docela často, zvláčtě pak u představování pianistových videí.

2. Nesnáším zaprášené obrazovky. Někomu to může přijít vtipné, nicméně když vidím na monitoru prachové čátečky, už mě to začíná štvát. Nejvíc mě dokáže rozhodit, když je zaprášená televize a je tam třeba setřená čmouha od prstu. Proto se těmto situacím snažím vyhýbat a prach na takovýchto zařízení pravidelně uklízím.

3. Mám alergii na prach a kočky. Nejsem si jist, jestli má averze k zaprášeným obrazovkám má můvod v alergii na prach, nicméně pokud jsem v nějakém obzvláčtě prašném místě, začínám to cítit hlavně v nose a ne v očích. A alergií na kočky jsou myšleny ty čtyřnohé. Ale zřejmě asi určitý druh, jelikož s některými problém nemám, u jiných naopak nevydržím ani pět minut.

4. Vadí mi tikající hodiny. Nevím proč, ale ruší mě. Proto upřednostňuji digitální a až budu mít vlastní byt, tikot hodin tak rozhodně slyšet nebude. Při usínání je to úplně deprimující, slyšet: "Tik, tak, tik, tak"...

5. Mám rád vše na jednom místě, při ruce. Nejraději bych měl obrovský monitor, na kterém bych viděl televizní vysílání, stav počasí a předpověď, aktuální dopravní situaci z webkamery, teplotu všech místností v bytě, a zároveň bych mohl psát tento článek. A samozřejmě někde zobrazený čas, datum, číslo týdne, kdo má dneska svátek a kdo zítra, to samé nějaké upomínky s narozeninami, stejně tak výročí, jubilea a významné dny... No, asi to je nereálný :D

6. Nemám rád chaos, zmatek a hledání. A neuspořádanost. Nemám rád lidi, kteří si neumí zorganizovat čas, kteří mají vše naházené všude, bez ladu a skladu. Podle mě má vše své místo a někam patří. Jednak jde o přehled a jednak proto, že nenávidim hledání potřebných věcí. Celkem mě štve, když si na chatě potřebuju zatlouct hřebík a půl hodiny hledám samotný hřebík, dalších dvacet minut kladívko, které pak zjistím, máme doma, takže to nakonec přitluču sekerou.

7. Mám rád moderní technologie. Líbí se mi dotykové displeje, HD obrazovky, intuitivní osvětlení domácnosti (v ložnici mám stmívač na dálkové ovládání, abych nemusel vstávat z postele, když chci zhasnout nebo rozsvítit).

8. Sleduji Ordinaci v růžové zahradě. Už od prvního dílu. Za celou dobu jsem vynechal asi jen pět dílů. Při ní si vždycky odpočinu. V poslední době u ní jezdím na rotopedu, takže je to i pro mé zdraví. Jinak jsem rád, když se mohu rozplácnout na pohovku a vypnout hlavu a nechávat televizi mě bavit. Takže až v létě budu jezdit na kole, hodně rád se večer před televizi rozplácnu.

9. Rád jezdím na kole. Ne závodně, ale rekreačně, cca 20 kilometrů za město, do našeho Bezručáku na cyklostezku. Jsem takový polotyp ajťáka, který na jednu stranu sedí u počítače a programuje, a na druhou stranu sportuje a aktivně se baví, chodí do přírody.

10. Rád hraji na piano. Jinak by tu samozřejmě nebyla rubrika Pianista, že... Trápí mě otázka, co bude, ža se odstěhuji od rodičů. Vezmu si piano s sebou? Kam ho dám? Budu mít na něj místo? Ale to je hudba budoucnosti.

11. Jsem snílek. Často si představuji, jaký by byl svět, nebo můj život, kdybych momentálně rozhodl jinak. Co by to mělo za následky a jaké události by mohly následovat. Důležité je zmínit, že do minulosti se moc nedívám. To, co bylo, bylo a už nezměním. Ta aktuální rozhodnutí jsou pro mne důležitá a proto spekuluji právě nad těmito.

12. Lásku chápu jako rozumové rozhodnutí. Jedna věc je láska, druhá věc je sex. Sex je o potřebě (běžný lidský pud) a samozřejmě o názoru na toho druhého. Jenže někoho mít rád znamená, že si jej vážíme, ceníme, že budeme stát vždy při tom druhém. A to o potřebě není. Je to v nás, jako osobnosti. Sex je pouze běžný pud, který mají všechna zvířata. Láska je ale taková jakoby "nástavba". A pokud jsou dva lidé a v těchto dvou aspektech jsou za jedno, může to vést ke šťastnému partnerství na celý život. Jako snílek o tomto stavu sním už dlouho, ale ideální stav nikdy existovat nebude a je jen na mě, kdy se s tím smířím.

13. Nemám vyhranění názor na hudbu, ani jiný styl. Pokud se nejedná o extrém. Mohu poslouchat jakýkoliv žánr, ale pouze v případě, že se nebude jednat o jednotné tuc-tuc, které se opakuje třeba deset minut. Líbí se mi jak veselé barvy, tak styl gothic, nebo scene. Ale zase se nesmí jednat o extrém, kde mají propíchané uči, oči, nos a pusu a kdoví, co všechno ještě.

14. Nejlepší počítačovou hrou, kterou jsem kdy hrál, byla hra The Neverhood. Kdo neví o co jde, nechť gůglí, ale předpokládám, že převážná většina bude vědět, o co se jedná. Tato hra mě pobavila, zaujala originalitou a zpracováním, dostala zvuky, hudbou a dabingem, rozlítostnila a na samém konci vystříkla z oka regulérní slza. Byla to slza štěstí, radosti a lítosti, že něco pěkného končí. A opravdu končilo. Nic podobného jsem už nikdy nehrál. Je to zkrátka moje srdcovka. Také proto mám zde na blogu v profilu jeho hlavního hrdinu.

15. Nemám rád spekulace a dohadování se o neověřených faktech a unáhlených závěrech. Jde například o situaci, kdy se někde něco stane a někteří hned odsuzují a přiřknou někomu vinu. Při nehodě, kdy ze zatáčky vylítne auto a narazí do stromu za to automaticky může řidič, protože jel moc rychle. Ale už se třeba neptají, proč jel rychle. Možná pospíchal za manželkou, která právě rodila, možná mu tam jen vběhlo zvíře, možná řidič dostal infarkt, možná, možná. Není správné všechno hned odsoudit. Pozor - článek, který kdysi vyšel, s názvem "Smysl života", byl pouze z mého subjektivního pohledu a vycházel z automaticky dedukovaných skutečností, které jsem opravdu zažil. Neplést proto prosím s tímto bodem.

16. Kdo nezná gramatiku, mám na ně jiný názor, než na ostatní. Ale nejsem puntičkář. Když člověk občas napíše "mě" místo "mně", nebo "by jste" místo "byste" tak to ještě jakž takž překousnu, pokud se ale jedná o konverzaci. Když jde ale o nějaký článek, nebo delší souvislý text, měl by umět používat nějaké nástroje na gramatiku. Také nejsem svatoušek a při psaní tohoto článku jsem si několikrát ověřoval, mám-li správně "mě" a "mně". Ale pokud někdo píše hrubky, je mi to zkrátka proti srsti. Protože je to dle mého názoru důležitá věc spjatá s vlastní kulturou a národností. Tím ale nechci tvrdit, že tyto lidi nemám rád. Pár jich znám a musím říct, že jsou opravdu fajn a jsme dobří kamarádi. Kdybych to chtěl k něčemu přirovnat, tak mě napadá jediné - Někdo umí příbor držet správně a kultivovaně. Někdo ho drží jak sedlák. A podobně se zachází i s češtinou.

17. Mám rád sociální sítě. Vím, že někteří je odsuzují, ale já ne. Podle mě, těm co je odsuzují, jde především o závislost. Já to vidím z toho pohledu, že se lidé mohou sdružvat, poznávat a komunikovat a to vše zdarma. A to je obrovskou předností. Myslím ale, že je hloupost mít několik sociálních sítí, jako například twitter, facebook, google, atd... Pak už to opravdu začíná lézt do času a pokud ho má člověk málo, opravdu se tím nemůže zdržovat. Takže - všeho s mírou. Mě facebook bohatě stačí. Ostatní, jako třeba ten google, mám, ale nepoužívám. Přijde mi to zbytečné. Každý z mých přátel (i nepřátel), facebook má, takže nevidím důvod používat více sítí.

18. Mým vysněným vozidlem je Kia Optima. A je jedno jaká generace. Když jsem ji viděl poprvé, nadchla mě vzhledem. Když jsem šel do hloubky a zjišťoval podrobnosti, byl jsem stále více a více přesvědčen o tom, že tohle je to pravé auto pro mě. Jednou jsme byli v prodejně Kia. A byla tam. A já se od ní nemohl odlepit. Úplně si o to říkala... Cena, pravda, trochu vyšší, ale já věřím. Jednou musí být moje. Samozřejmě, může přijít něco nového, ale za poslední dva roky nic takového nepřišlo.

19. Jsem přesvědčen, že na hazardu se vydělat nedá. Možná pár korun s trochou štěstí. Ale já jednak nemám štěstí a druhak pár korun by mě nevytrhlo. A nepřesvědčí mě nikdo. Zkoušel jsem to a nikdy více. Některé články na tomto blogu o tom pojednávají, zvláště pak o ruletě. Každopádně mě nikdo nepřesvědčí, že si tím člověk může vydělat, nedej Bože, že se tím dá živit.

20. Byl, jsem, a budu nekuřák. V životě jsem si nedal cigaretu, dýmku, ani vodní dýmku, ani jsem nešlukoval páva, ani trávu, nic. Nějak mě to neláká. Jednak mi vadí smrad, hlavně pokud z toho mám načihlé oblečení, ve kterém mám třeba někam jít (například čekám v obleku na trolejbus, protože se chystám na maturák, a vedle mě si drze týpek zapálí tu smradlavou tyčinku). Pak mi vadí, že je to drahé, ničí to zrdaví, a kdoví, co ještě. Pro mne z toho žádné pozitivum neplyne. Jinak kuřáky neodsuzuji. Je to zkrátka závislost a s tím se musí dát žít. Tím spíš mi imponuje, pokud je kuřákovo chování k nekuřákům cela korektní a sám nechce, aby si to nekuřák vyzkoušel.

21. Chci znát pravdu, ale možná se s ní nebudu schopen vyrovnat. Trochu si asi protiřečím. Nicméně jsem zvědavý člověk a chci za každou cenu znát pravdu, zvláště pak, pokud z toho mám dělat rozhodnutí, nebo závěry. Když mi tedy kámoška upřímně řekne, že jsem hovado a že se ji hnusím, hodně mě to vezme, protože jsem citlivý člověk. Těžko se s tím srovnávám. A čím blíže mi ten člověk je, nebo byl, tím hůř. Jenomže jsem rád, že vím, na čem jsem. A za to jsem rád. Aháá tak takhle si kompliuju život! Konečně jsem na to přišel :D

22. Hru na piano beru jako zábavu a nepředpokládám, že se tím budu jednou živit. Bylo by to pouze jako krajní řešení, pokud bych neměl práci, peníze, rodinu a zůstal sám. Pak bych využil tuto činnost k vydělávání. Ale jinak je to pro mne jen zábava a jsem rád, když se Pianistova videa čtenářům a posluchačům líbí.

23. Jsem dojat, pokud svým jednáním inspiruji druhé. At už to je článkem, aktivitou, nebo čímkoliv jiným. Jsem šťastný, když mohu lidi bavit, inspirovat nebo jim mohu dopřát pohodu a něco nového v jejich životě. Na světě máme každý svůj podíl. Když jsem byl tuhle se synovcem v lese na houbách, dloubal vetvičkou do mechu a trhal ho z pařezu. Hlavou mi proletěly myšlenky, jak to vše na světě funguje, že každý zde něco děláme, tvoříme, ničíme, budujeme, vymýšlýme, ovlivňujeme. A proto jsme tady. Abychom tvořili, ničili, a zase tvořili a vůbec ovlivňovali chod tohoto života. Každý jiným způsobem. Ale o tom to je. Každý jsme jiní. I když třeba jdeme na diskotéku, ovlivňujeme tím chod ostatních - zaplatíme za vstup = příjem podniku, pijeme pití = spotřeba surovin, někde stojíme = ovlivníme pohledy ostatních - i když třeba nejsme zajímaví, každý, kdo si nás všimne, nás už má v hlavě. Kluci hezký holky, holky kezký kluky. A pak o nich přemýšlí a tak dále...

24. Číslo 24 je mé oblíbené a možná i šťastné číslo. Možná proto, že jsem se narodil 24. litopadu. Ale ne že bych nějak věřil numerologii, to fakt ne. Ale mám ho rád. Všímám si ho a líbí se mi. Když ho někde vidím, zvedne mi to náladu. Třeba i na SPZ projíždějícího vozidla. Ani nevím proč, ale zkrátka to tak je. Beru to jako fakt, který už je faktem od té doby, co jsem se naučil toto číslo.

25. Nemám rád bezmoc. Je mi líto lidí, kteří nemohou se svým osudem nic dělat. Tento fakt mne kdysi inspiroval k napsání článku - příbehu "Falešná naděje". Ten příběh mi vždy nahrne do očí slzy, i když jej znám nazpaměť i pozpátku. Pokud se já cítím bezmocný, je to nepříjemné a dělám vše proto, abych něco dělal. Cokoliv. Bezmoc je pro mne opravdu skličující a jsem rád, že mne zatím nic takového nepotkalo. Naštěstí se zatím vždy našlo nějaké řešení.

Dalších 25 tedy čekejte příští pondělí :)


Nevím, jestli jsou zde na místě komentáře, protože to, co jsem napsal, jsou jen mé názory a nejsem si jist, jestli na své názory chci slyšet názor ostatních. Každopádně budu rád, pokud vás něco zajímá, klidně se ptejte a třeba v novém článku (ne v tom 25 faktů o mě) dám otázky a odpovědi dohromady :)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Laman Laman | 24. března 2014 v 9:04 | Reagovat

když už zmiňuješ češtinu, články tady na blogu by občas snesly kontrolu překlepů atd.
"aby to nedopadlo", "zvláště pak u", "má původ", "obzvláště prašném", ...

2 Kerria Kerria | Web | 24. března 2014 v 13:00 | Reagovat

Ono takové články ani moc komentovat nejde. Je to zajímavá sonda do soukromí.
Líbí se mi bod 23. hlavně ten doplňující text.

3 Lauralex Lauralex | Web | 24. března 2014 v 13:45 | Reagovat

Tikající hodiny u nás doma vadí všem a já bez nich zase neusnu. :-D Jinak se shodujeme v bodě 9, 11, asi i 12, 13, 16, 20 (za to chválim), 21, 23 a 25. 8-)

4 Míša Míša | E-mail | Web | 24. března 2014 v 14:42 | Reagovat

Taky chci krásný veliký monitor.

Vlastně se schoduju s Tebou ve více věcech, ale dostává mě ta Ordinace :)
Moje nejlepší počítačová hra byla Vlak ;)

Vlastně je to hodně sympatický náhled do soukromí. Mám takové články ráda!

5 Olivka Olivka | Web | 24. března 2014 v 15:06 | Reagovat

Jediné k čemu mám jako víceméně náhodný kolemjdoucí touhu se vyjádřit je oblíbené číslo - rovněž 24 (plus pár dalších), z naprosto stejného důvodu, datum narození 24. listopadu 8-)

6 mujproud mujproud | 24. března 2014 v 15:56 | Reagovat

A jsi odvážný! Všimla jsem si,že přiznat,že ho baví Ordinace,dokáže málokdo :-)

7 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 24. března 2014 v 16:31 | Reagovat

24 je opak 42, odpověď na otázku Života, Vesmíru a vůbec.

8 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 24. března 2014 v 17:03 | Reagovat

Já naproto nenávidim tikající hodiny :-x ale abych se v tom trochu potrénovala, koupila jsem si maličký roztomilý červený budíček, mám ho v obýváku a snažím se s ním sžít, nicméně do ložnice mi nesmí páchnout :-D

9 asanita asanita | Web | 24. března 2014 v 18:45 | Reagovat

Na tento článek jsem se už dlouho těšila. Dozvěděla jsem se o tobě spoustu věcí a myslím si, že je dobře, že jsi tenhle článek napsal. Některé věci bych do tebe opravdu neřekla! Jsem ráda, že jsi to zkrátil jen na padesát řádků, sto by bylo opravdu moc. Už se těším na pokračování!

10 Puff Puff | E-mail | Web | 24. března 2014 v 22:01 | Reagovat

Já chci taky světlo na ovládání!! :D
Ale nebuď tak skeptickej k lásce. Teď si možná myslíš, že ideální stav neexistuje, ale až potkáš tu pravou, tak změníš názor :D Asi tě tyhle moje řeči nezajímají, ale již dva a půl roku jsem v úžasném vztahu a myslím si, že ideální souznění prostě existuje :-)
V bodech 4 a 13 se naprosto s tebou ztotožňuji. A s tím kouřením SKORO taky Nikdy jsem kuřák nebyla, nejsem a nebudu! To, že jsem to všechno asi dvakrát zkusila je ZANEDBATELNÉ, neboť to bylo ze zvědavosti a nijak bych v tom nikdy nepokračovala :)

Těším se na další část :)

11 Zprávař Zprávař | Web | 25. března 2014 v 19:38 | Reagovat

[1]:Pravda, občas píšu překlepy... Ale snažím se si článek před zveřejněním několikrát přečíst, ale bohužel, ne vždy vše vychytám...
[2]:Máš pravdu, asi to moc komentovat nejde, ale přesto jsem rád, když někdo napíše :)
[3]:Neusneš bez tikajících hodin? :o Pro mne opravdu nepochopitelné :)
[4]:Dlouho jsem přemýšelel, jestli se o té Ordinaci zmínit... :D Pamatuji si na období, kdy jsem vyhledával počítačové hry na téma vlaky :)
[5]:Vida, další střelec mezi mými čtenáři :) Tím datem je to ale opravdu náhoda :)
[6]: No, baví... spíš už je to zvyk :) A je fajn někdy u telky vypnout a nemyslet na nic :)
[7]:Tý jo, to mě nenapadlo! :) 24 a 42... Ale pravda, numerologii moc nemusím :)
[8]:Noo, nevím, jestli je dobrý si zvykat na tikot hodin... Ale tvůj text zní velmi roztomile :)
[9]:Děkuji :) Jaké body bys do mě třeba neřekla? (Kromě Ordinace... :D)
[10]:Já už to nějak neřeším, takže tohle téma je pro mne tak trochu "out". Také už jen z toho důvodu, že jsem strašlivý idealista v tomhle směru, takže už ani pomalu s ničím nepočítám :) A ty jsi tedy v tomto směru naprosto šťastný člověk a tak trochu možná závidím... :) A k té druhé části - podle mě se má zkusit všechno, kromě vězení :) Hlavně že se z toho nestane závislost :)

12 Míša Míša | E-mail | Web | 1. dubna 2014 v 17:52 | Reagovat

[11]: Určitě! To je takové sympatické ukázání slabosti :)

13 Míša Míša | E-mail | Web | 1. dubna 2014 v 17:54 | Reagovat

"slabosti" ... jako že někteří lidé vypadají na blozích jako ti dokonalí, tohle je taková fajn lidská stránka :)

14 zpravar zpravar | Web | 5. dubna 2014 v 20:29 | Reagovat

[13]: Asi nemám potřebu se nějak chlubit, nebo dělat ze sebe dokonalého :) A spoléhám na toleranci ostatních - každý má přeci něco jiného, co se mu líbí, tak nevidím důvod, proč to tajit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-