Kdo šetří, má za tři…

5. ledna 2015 v 8:00 | Zprávař |  Názory
Šetření není hamounění. Hodně lidí si myslí, že když někdo šetří, je hloupý, protože si nekupuje nové věci, tak jako ostatní. Protože si nedopřávají to co ostatní. Ale proč? Je v tom totiž cíl. Každý si můžeme dopřát luxus, ale je jen na nás, co jsme schopni pro to obětovat. A abychom si ten luxus mohli dovolit, je potřeba si na něj ušetřit. Trochu mě mrzí krátkozrakost lidí, kteří pak závidí, že si někdo dopřeje, nebo dopřává něco, na co by dotyčný neměl. Bohužel to má také stinnou stránku, a tou je čas. Pokud chceme šetřit, musíme vyhledávat, hodnotit a přemýšlet nad tím, co je pro nás nejvýhodnější. Takže, jak na to?


Pravidlo první: Zbavte se závislostí.
Většina závislostí leze do peněz. Jako příklad bych mohl uvést kouření, nebo jezení u televize. Závislost je stereotyp a toho je potřeba se zbavit. Zkuste se sami zamyslet nad tím, co pravidelně děláte a proč to děláte.

Kouření, asi největší "žrout" peněz. Alespoň jeho omezení může pár kaček ušetřit.

Jezení u televize. Zkuste si týden zapisovat, co všechno sníte večer u televize, nebo u počítače. Díky tomu, že se plně nesoustředíme na to, že jíme, ale na to, co právě vysílají, konzumujeme automaticky víc. Brambůrky, chipsy, tyčinky, popkorn,… Jako v kině. Proč si dávat v kině popkorn? Neříkám, že je to něco špatného, ale pokud chceme ušetřit, je to další možnost. Zkuste večeřet bez televize, pěkně u stolu a nic jiného u toho nedělat. Zase, ušetří to jen pár korun, ale alespoň něco.

Kousání nehtů a další ničení vlastního těla. U kluků je třeba kousání nehtů jedno, ale vím, že holkám záleží na tom, jak vypadají a proto pak utrácejí za nápravu.

Nebuďte stále v trendu. Hodně lidí, které znám, pravidelně (řekněme každý druhý týden) navštěvují kadeřníky, nehtaře atd… Když se jich zeptám, kolik to stojí, občas mi spadne brada úžasem. Na jednu stranu je to moc pěkné, když holka vypadá vždy "jinak", ale pokud je to za cenu takových peněz, už mi to přijde zbytečné. To samé se týká oblečení. Zkrátka platí, abyste platili jen za to, co opravdu potřebujete. To, že je něco ve slevě, ještě neznamená, že si to musíme koupit.

Pravidlo druhé: Jezte zdravě.
Netvrdím, abyste kupovali zrovna bio výrobky. To by vašemu rozpočtu asi neudělalo moc dobrotu. Myslím tím především stravování ve fastfoodech. Jednou jsem si koupil chickenburger. O zdraví tohoto výrobku by se dalo polemizovat. Dokonce jsem se z toho ani nenajedl. A stálo mě to třicet korun! Třicet korun za takové "jídlo"? Vždyť za to mám v práci celý oběd - polévku, hlavní chod a pití. A přesto si takový "burger" kupují každý den miliony lidí po celém světě. A já se ptám, proč? Každopádně, pokud mi někdo bude tvrdit, že má hluboko do kapsy a pak jde na jídlo do Mekáče, mohu se jen smát. Ale to jsem trochu odbočil.

Vždycky vyjde levněji si do práce, nebo do školy, doma ráno namazat chleba, než si během dne kupovat bagetu za drahé peníze.

Pravidelné vyšetření, jídlo, hračky… Jistě, patří to k životu našich mazlíčků, ale pokud chceme opravdu ušetřit, je to další možnost.

Pravidlo třetí: Domácí mazlíček.
Nemám nic proti chovatelům psů, koček a dalších zvířat. Naopak, jsem rád, že jsou s nimi šťastni. Ale ruku na srdce, také hodně lezou do peněz. Pravidelné vyšetření, jídlo, hračky… Jistě, patří to k životu našich mazlíčků, ale pokud chceme opravdu ušetřit, je to další možnost.

Jestli ale máte naopak mazlíčka dvounohého, který přináší něco "víc", tak toho se naopak nezbavujte. I když počáteční investice je někdy zkrátka nutná (hlavně z mužské strany), tak pokud pak máte někoho, s kým se můžete o společné výdaje dělit, je to zkrátka k nezaplacení. Podílení se na výdajích za bydlení, nebo za společný vůz, je skvělá možnost ušetřit.

Pravidlo čtvrté: Využívejte slevových benefitů.
Pokud už je nutné něco nakoupit, zkuste pohledat, jestli se to nedá sehnat někde výhodněji, nebo jestli k tomu není nějaká slevová výhoda. Příkladem může být například nákup benzinu, kdy třeba pro Agip mají všichni zákazníci od O2 slevu 1Kč na litr. I když je palivo na protější benzince v základu o 2 koruny levnější, mám vyzkoušeno, že na jednu nádrž od Agipu najedu víc, než na palivo z protější benzinky.

Chci tím jen říct, že pokud si budeme schopni najít produkty s nejvýhodnějšími cenami, také nám to pár korun ušetří.

Pravidlo páté: Nepůjčujte si.
Pokud na něco zkrátka nemám peníze, tak si to nekoupím. Kdyby se každý řídil tímto pravidlem, myslím, že by hodně malých institucí, které nabízejí "výhodné" půjčky, zkrachovalo. Největší hloupost je půjčovat si na dárky. Půjčka je řešení momentální situace, ale do budoucna rozhodně žádná nepřinese úsporu peněz. Proč si půjčovat padesát tisíc, když pak přeplatím dalších deset?

S tím také trochu souvisí splátkový prodej. Drtivá většina obchodů jej nabízí a leckdy i bezúročně tak, že nic nepřeplatíte. Kdysi mne zarazila jedna zpráva na internetu, ve které se jedna rodina zadlužila jen proto, že svému dítěti koupila drahý tablet, na který si museli půjčit. A já se ptám, proč nenakoupili v obchodě, kde nabízejí splátkový prodej? Proč si šli hned půjčovat? Možná to bylo jednodušší, ale bohužel pletí, pokud chceme ušetřit, vždycky se musíme zamyslet, jakým způsobem.

Pravidlo šesté: Užívejte si ušetřených peněz.
Dopřejte si dovču u moře, kupte si něco pěkného, zaplaťte si zážitek. K čemu jsou peníze, pokud si je nemůžeme užít. Já si třeba takhle šetřím na pravidelnou dovču, kdy každý rok jezdím k moři. Řecké ostrovy, Kréta, Kypt, Rhodos, Itálie, Sicílie,… Přispějte na charitu, nadaci, nebo jiné dobročinné účely. Každý si jistě najde v ušetřených penězích něco, co ho potěší.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 11. ledna 2015 v 15:24 | Reagovat

Je pravda, ze kočky lezou do peněz, které by se ted hodily... Na druhou stranu mi přináší tolik, ze se jich nedokáži zbavit. Nevi m,jak jsi pojal zdravé jídlo, spise bych to pojmenovala "vařte si doma a jídlo plánujte" :-)  a vkradla se ti zrovna u toho jídla chyba od domácích mazlíčků :-)

2 Sussanah Sussanah | Web | 11. ledna 2015 v 17:30 | Reagovat

Souhlasím s tím, že šetřit se dá na mnoha místech, ale ty domácí mazlíčci.. Jasně, leze to do peněz, ale naprosto si nedovedu představit lepší věc, za kterou utrácet :-)

3 zpravar zpravar | Web | 12. ledna 2015 v 18:21 | Reagovat

[1]:[2]: Já vím, domácí zviřátko je asi super věc, hlavně třeba pro lidi, co jsou sami, ale to já nejsem. Z mého pohledu je to zbytečné, protože to jsou pro mne jen starosti.

4 Jana Jana | E-mail | Web | 12. ledna 2015 v 18:22 | Reagovat

[3]:poslední dobou jsi nějaký "protivný" :-)  taky nejsem sama, zvířata máme místo dětí - které si třeba ty dovolit můžeš :-)

5 zpravar zpravar | Web | 12. ledna 2015 v 21:24 | Reagovat

[4]: Ne, to se ti jen zdá :) Hodně lidí mi říkalo, že zviřátko je fajn společník, to také nevylučuji :) Bral jsem to čistě z toho finančního hlediska :) Já a děti? :D To je hodně vzdálená budoucnost ještě, jestli vůbec :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-