O čem se mi v mládí ani nesnilo

2. února 2015 v 8:00 | Zprávař |  Z osobního života
Evoluce. To úžasné, co se pod tím skrývá... Když mi bylo pět a hrál jsem si ještě s legem, vůbec by mne nenapadlo, co jednou všechno ještě bude. Když se teď zpětně zamyslím nad tím, co všechno jsme měli tehdy a co máme dnes. Je to úžasné, jak se technologie posunula za těch dvacet let. Rozhodl jsem se napsat pár věcí, které se mi moc líbí a díky kterým jsem pyšný na to, že byly vymyšleny.


1) Mobilní aplikace
Mobil jako telefonní přístroj už dávno není to, co býval. Dá se s ním fotit, nahrávat videa, surfovat po netu... Ale co je vůbec nejlepší, jsou aplikace, které mi leckdy usnadňují život. Když pominu základní věci, jako jsou kalkulačka, baterka a budík, tak jsou to velmi sofistikovanější appky, jako třeba navigace, překladač, vyhledávač skladeb, kalendář narozenin, Remote appka, grafický editor, mapa oblohy a co víc, je to zdarma, tak neberte to :)

Navigaci využívám hlavně tehdy, když jedeme někam na dovolenou. Už žádné nákupování a listování v papírových mapách, které jsou po několika letech stejně zastarelé. Do své navigace si mohu stáhnout jakýkoliv stát a pak se tam nechat bez obav navigovat. Když jsme byli na Sicílii, tak se to docela hodilo... :)

Překladač. Vůbec nejúžasnější věcička. Nejen že přeloží zadaný text do spousty jazyků, ale dokáže přeložit i mluvenou řeč, ba co víc, dokonce i psaný text na papíře. Staří jej nasnímat pomocí kamery a text se objeví přímo na displeji místo toho právě snímaného textu.

Vyhledávač skladeb využívám hlavně v případě, když v rádiu hrají nějakou pěknou písničku a já nevím název, abych si ji mohl poslechnout i jindy. Tak jen zapnu appku, ta zaznamená zvuk a z databáze vyhledá, o jakou písničku se jedná a ukáže název, interpreta i album. A samozřejmě všechny hledané songy se archivují, takže když přijedu z dovolené, mohu si doma všechny písničky poslouchat znova a vzpomínat.

Nikdy jsem nebyl na pamatování si datumů a proto je kalendář narozek jedna z mých oblíbených. Už nikdy nezapomenu, protože mi to telefon sám připomene.

Pomocí Remote aplikace se můžu z mobilu napojit na plochu svého počítače. Moc jsem tuto aplikaci zatím nevyužíval, ale třeba se jednou bude hodit.

Grafický editor pro úpravu fotek využívám hodně často. Přidávám efekty, měním barvy a občas si takhle hraji se svými fotkami. Je to paráda, že u toho můžu být kdekoliv a nemusím přitom sedět u počítače, že mi stačí mobil.

Mapu oblohy používám hodně na chatě, kde je obloh hodně jasná a já pomocí této aplikace přesně vím, kde je jaké souhvězdí a vůbec - kde se co nachází. Je to parádní, jen mít nad hlavou mobil a vidět - hele tamhle je Orion, tamle štír a támhle souhvězdí raka.

2) TimeShift televize
Kouzelné tlačítko, díky kterému už netrávím u televize koukáním na reklamy. Než začně seriál, aktivuji tuto funkci a počkám tak půl hodinky a pak se jdu koukat. Reklamy pak s úsměvem přeskočím a leckdy to vyjde tak, že konec filmu stihnu ve stejný čas, kdy film končí i podle programu. Díky ušetřenému času stihnu spoustu dalších věcí a proto si tohoto vynálezu moc cením a nedám na něj dopustit.
Nemluvě o IP TV, kterou máme od O2, kde si můžeme zpětně pustit všechny české stanice až 30 hodin zpětně. Nemusím se lopotit s nastavováním časového nahrávání Prostě přijdu, spustim, a už to jede.

3) Dálkové ovládání osvětlení
Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, jak se ve tmě po cestě od vypínače nepřerazit. Pak jsem na netu ašel celkem fajn levnou věcičku s jednim tlačítkem a dálkovým ovládáním. No a nyní se už bez toho nedokážu obejít. Před spaním zhasnu z postele, aniž bych musel opouštět vyhřátou peřinu, a ráno mě to zase úžasně donutí probudit se a rychle vstát.

4) Solární osvětlení
Jednou sním o tom, že budu mít celou domácnost osvětlenou z baterií, které dobíjí solární panely. Nyní mám zatím takhle osvětlen jen svůj pokojík, ale až budu ve vlastním, určitě to rozšířím na více než jednu místnost. Nedělám to proto, že bych byl ekologicky zaměřený člověk, ani že bych chtěl ušetřit. Dělám to kvůli nezávoslosti. Mám z toho zkrátka lepší pocit, když mohu svítit vlastními zdroji.


Někdy si říkám, co bude za dalších dvacet let. Co bude můj synovec běžně používat, až bude stejně starý jako teď já, ale co ještě nyní vůbec neexistuje, nebo o tom nevíme.

A co vy? Jakou věc v dnešní době nejvíce obdivujete?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 fakynn fakynn | E-mail | Web | 2. února 2015 v 10:18 | Reagovat

Tyhle všechny vymoženosti jsou vážně super, ale i přesto se bez nich v klidu obejdu, protože nemám ani jednu z nich. (Zrovna mám i mobil v opravě, takže ani ty appky se mne netýkají.)

2 christiiinka christiiinka | Web | 2. února 2015 v 11:52 | Reagovat

Já jsem na tom stejně jako první komentující :-D aplikace používám minimálně, televizi jsem viděla naposledny o Vánocích a ve tmě se pohybuju skoro stejně dobře jako za světla. Můj nejoblíbenjším vynálezem stále zůstavájí kontaktní čočky, protože mi velmi ulehčují život a neumím si to bez nich představit. Ale je fastinující pozorovat vývoj techniky, jak se řítí zběsilým tempem dopředu...

3 Míša Míša | E-mail | Web | 2. února 2015 v 12:06 | Reagovat

1) rozhodně výhody mají, ale u mě to způsobilo akorát tak závislost na hraní her. Budíky, kalkulačky, kalendáře a další věci mám  obyčejné.
Navigaci ovládám hůř, než mapu - "přesně tady jsme měli odbočit!.
Ale, jo, docela jsem ráda, že můžu mít u sebe mobil, kde mám foťák a hudbu, s takovými diskmeny a walkmany se to nedá srovnat, nebo s foťákem s filmem.

2) tím, jak vždycky dlouhou dobu nepřijdu do kontaktu s televizí, sleduju dodatečně se zaujetím i reklamy ... ;) ale jo, chápu, že to ten čas ušetří

3) mám strašně ráda osvětlení jen s lampičkami ... moc si nedovedu představit vstávat a jít spát s velkým světlem, je to takový přechod.

Jinak, spousta nových věcí je užitečná a pokrok musí jít dopředu, ale spoustu věcí co i používám vím, že nepotřebuju. Taková 3d televize, co máme doma. Je to zajímavé, ale nic víc.

A pak, má to občas i nevýhody ... posledně jsem k někomu potřebovala jít, táhla jsem se půl hodiny přes město a když jsem dorazila a měla jsem prozvánět, protože tam není zvonek, vybil se mi mobil. Po deseti minutách pokusů o dovolání se z telefonní budky jsem docela naštvaně odešla :) Kdyby nebyly mobily, umím to ovládat. :D

4 Zprávař Zprávař | Web | 8. února 2015 v 14:39 | Reagovat

[1]: Teda bez mobilu bych asi nevydržel... I když možná jo, ale neměl bych co dělat :D

[2]: Bez televize od Vánoc? Ty jo, no to bych asi nedal... Takže ani na filmy se třeba nedíváš? A ty čočky jsou fakt gut vynález. Pár lidí se mě ptalo, jestli bych je nechtěl nosit, ale jednak už jsem zvyklý na brýle a jednak bych si svou šikovností při nasazování asi vypíchl oko :D

[3]: Všiml jsem si u sebe, že když mám dlouhou chvíli a začnu něco hrát, tak mě to chytí :D Závislst no.. :/ Když přijedeme z delší dovolené tak je pravda, že se také občas na ty nové reklamy podívám :) Přítmý je fajn, ono to dálkové osvětlení také umí ovládat intenzitu, ale zatím jsem to neměl příležitost využít... :)
Na 3D televize je ještě podle mě brzy. Dokud nebudou TV stanice vysílat ne 3D, tak to podle mě je jenom otázka komfortu.
No a baterie v mobilu, o tom mi ani nemluv :D Každou noc ten muj můsí sosat ze zásuvky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-