Avengers: Age of Ultron (2015)

4. května 2015 v 8:00 | Zprávař |  Filmátor
posterJak jsem na začátku roku zde na blogu psal, nemohl jsem si Ultrona nechat ujít a šel na něj do kina. Za pár šušňů jsem si koupi lístek a s kámoši se posadili doprostřed malého kina, které kupodivu zvádalo 3D promítání. Co se samotného filmu týče, mám z něj rozporuplné pocity.


Na jednu stránku mi přišlo, že se hodně scén opakuje, nebo spíše přejímá z jiných sci-fi filmů, ale na druhou stranu tam nechyběli nové nápady, docela dobrá zápletka, efekty a špetka humoru.

Když jsem viděl Ultrona, vizuálně mi připadal jako upgradovaný terminátor a protože byl hi-tech, tak trochu i podle toho osvětlen. Chvílemi jsem přemýšlel, proč zrovna jméno "Ultron" a jediné, co mne napadlo je fakt, že ve filmu Tron bylo také všechno hi-tech a osvíceno luminiscenčními "tyčinkami" a tak autoři asi vymýšleli něco na způsob vylepšení. Zároveň se ale nechtěli opakovat z předponami jako ex-, super-, mega- (jako Megatron z Transformerů) a podobně, tak vymysleli zkratku pro "ultimátní" a vrazili ji před trona, čímž vznikl název Ul-tron, Ultron. Ale to byla jen taková úvaha na začátek.

Jak už jsem zmínil, ve filmu bylo pár vtipných scének, což filmu trochu ubíralo na vážnosti, ale zároveň zlehčovalo vážnost situace, ve které se svět v tu chvíli necházel.

Co se samotných hrdinů týče, rád jsem se dozvěděl další informace z jejich života. Byli tam všichni - Hulk, Hawkeye, Black Window, Thor, Kapitán Amerika a IronMan. Aspolečně to tam všecho vždycky pomlátili a zachránili. Abych moc nespoileroval, napíšu jen, e se mi docela líbilo, že přibyli další hrdinové, zpočátku nepřátelé, kteří nakonec konvertovali na stránku dobra. Jeden sice umřel, ale jeho sestra se svými superschopnostmi se jistě v dalších dílech bude hodit.

Jak jsem na začátku psal o opakování/přejímání z jichých filmů. Tak samozřejmě se ve filmu objevil a docela důležitou hrál roli, prvek Vibrania, což představuje v Avengerech nejpevnější kov na světě. Je z něj také vyroben štít Kapitána Ameriky. A na druhou stranu tu máme ještě jeden prvek od Marvelu - Adamantium, ze kterého je Wolwerin z X-menů. Takže to je jeden z těch "opakujících" se prvků (no, doslova "prvků").

Dalé tu máme létající obrovskou věc. V prvních Avengerech to byla vzdušná loď Shieldu, nyní to bylo dokonce celé městečko. Je už snad takovým standardem, že ve sci-fi filmech, které se odehrávají na Zemi, musí létat něco hodně, ale opravdu hodně velkého? Trochu mě zklamal fakt, že i přesto, že se město dostalo až do hladiny letové zóny dopravních letadel, nikomu nebyla zima a nic nezmrzlo. Kdo někdy letěl letadlem tak ví, že už v 8 kilometrech je sakra zima.

Pak tu máme záchranu co nejvíce lidí. V každém takovém filmu (zase se odehrávající na Zemi) se lidé musí zachránit. Když někdo vběhne do budovy a křičí, že je zle, že se mají zdekovat, nikdo nehne ani brvou. Něco mi to připomíná, někde už jsem to v nějakém filmu viděl. Jo - Muži v černém, jak Will skočí do Metra při útěku před tím červem a říká lidem, aby si postoupili dále do vozu a nikdo nereaguje...

No a ještě tu máme "splašenou věc", při které jde několika desítkám lidem o život. Jedná se o vlak, který nedobrzdil ve stanici, vyjel z kolejí a projížděl ulicemi. Tahle splašená věc musí být také v každém filmu - jako byl náhodou u vlak ve Spidermenovi, vlak v Supermanovi, atd... Schválně si někdy všimněte, že tyto a další prvky (Třeba padající věc s pár lidmi - autobus, auto, výtah,...) se prostě opakují a popravdě, začíná to být trochu nuda, protože je to zkrátka předvídatelné. Plus ještě jsem nepochopil, když vlak vykolejí, tak je snad jedno, jestli začne brzdit, nebo ne - kola jsou nejsou na kolejích a doslova řežou asfalt, takže je úplně jedno, jestli se točí, nebo ne...

Při bitkách se mi chvílemi zdálo, že samotný Ultron nebyl dlouho na scéně. Co mezitím dělal, těžko říct. Jestli s někým bojoval - ale s kým, když všichni hrdinové bojovali s někým jiným?

No a pak jsou tu lokace. Děj se v podstatě odehrává pouze na několika místech - sídlo Ultrona, malé městečko, venkovní domek Howkeye a laborka Tonnyho Starka. Na dvě hodiny, popravdě, nic moc. Trochu mě to zklamalo, protože jsem se těšil, že se konečně Avengeri rozlezou více po světě a nezůstají jenom v Rusku a Americe.

Nakonec, co bych mohl vyzdvihnout jako zajímavé je způsob filmových scén. Hodně je využíváno zpomalených záběrů a vypadá to, že nový trend bude i v ozvučení - epická scéna, ale úplně tichá, s vyselektovaným určitým zvukem (například zvuk letadla, ohně, nebo vybuchujících bomb), nebo je tato scéna doplněna pouze uklidňující hudbou, většinou hlasem nějaké mladé zpěvačky. Neřikám, že je to špatné, ani dobré, je to zkrátka něco nového.

Když to vezmu kolem a kolem, jsem zvědav, s čím budou Avengeři bojovat dál. Na konci filmu sice byla ukázka nějakého náznaku, nicméně si nejsem jist a trochu se bojím, aby do toho nebyli nakonec zataženi X-meni - viz ti dva noví hrdinové se superschopnostmi - doufám, že to nebyl nástřel něčeho takového...

Každopádně jsem rád, že se na světě zrodil díky Ultronovi nový hrdina, který vypadá být nezávislý, ale kdo ví, jak to všechno bude. Každopádně z tohoto boje vzešel fakt, že nebylo tolik raněných jako v jedničce a Avengeři získali nové posily do svého týmu.

Oficiální text
Pokus miliardáře Tonyho Starka oživit program na udržení celosvětového míru skončí nezdarem a největší hrdinové světa, včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka, Black Widow a Hawkeye musí čelit děsivému nebezpečí. V sázce je osud celé planety. Povstane zlovolný Ultron a jenom Avengers mu mohou zabránit v uskutečnění ďábelských plánů. Nová křehká spojenectví a nečekané zvraty jsou zárukou vzrušujícího a jedinečného akčního dobrodružství globálních rozměrů.


Mé hodnocení:
Parametry filmu:
Akce:
Napětí:
Strach:
Humor:
Brutalita:
Romantika:Zdroj obrázků: csfd.cz, Zdroj videí: Youtube.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 arzenal arzenal | Web | 4. května 2015 v 8:58 | Reagovat

Co se týče Vibrania, oni to neopakují. Má to být ta samá látka, ale jelikož už ji zmínili v X-menech, mají na ten název tudíž práva ti, co dělají X-meny, proto to v Avengerech nemůžou použít. Alespoň jsem to tak hodně slyšela. Problém s právy jsou časté, například ti dva sourozenci (nepamatuju si jejich jména, v komiksech se jmenují jinak a to tam bůh ví proč vůbec neřekli) jsou v komiksech děti Magnety, tudíž mutanti. Jenže nemáme práva, takže to musíme obejít jinak, že.'
Jinak moje recenze, kdyby zajímalo: http://arzenal.blog.cz/1504/avengers-age-of-ultron-revieww

2 Limeo Limeo | E-mail | Web | 4. května 2015 v 19:13 | Reagovat

Já jsem viděla Avengers, první díl a ten se mi poměrně líbil a proto jsem se i já vydala na Avengers: Age of ultron, dokonce ve 3D :-). Mě se tenhle nový líbil více a o to lepší je, že přibyl nový hrdina :-D. Také se těším, až bude svůj vlastní film mít Ant-man, ten je super :D :D. Skvělá recenze ;-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-