Vize budoucnosti

8. června 2015 v 8:00 | Zprávař |  Názory
Občas přemýtám nad tím, jak jednou bude vypadat náš svět z hlediska lidí a sociálního prostředí. Vedou mne k tomu myšlenky při čtění novinek, které se udály ať už u nás, nebo ve světě a vůbec dění kolem.

Na jednu stranu čtu, jak jde technika dopředu, jak se do všecho dávají čipy a jak se všechno na světě propojuje pomocí virtuální internetové sítě. Na straně druhé jsou lidé, kteří žijí na ubytovnách, finančně vycházejí jen tak tak a navíc mají děti. Jsou to pro příklad dva extrémy, které nám média občas nabídnou.

Podle mého názoru jednou budou existovat tři skupiny lidí, nehledě na národnost či barvu pleti.


V první skupině, té nejvyšší, bude elita mozků. Ti budou nejbohatší, nejchytřejší, budou řídit celou společnost a rozhodovat o dění (pokud tuto funkci nepřebere počítač...). To budou převážně lidé, kteří už se do takovéto společnosti narodí. Ostatní nebudou mít šanci se do této skupiny dostat, protože by mohli narušit zaběhnutý chod společnosti a v přinášet nové myšlenky, které by nemusely vyhovovat ostatním skupinám.

Ve druhé skupině by byli chytří lidé, kteří by pracovali na středních, až vysokých postech. Byli by to manageři i administrátoři, lékaři, programátoři, popeláři,... vlastně všichni ti, kdo dnes mají práci a měsíčně si dokáží nějakou tu korunu ušetřit, třeba na pěknou dovolenou. Žili by v rodinných domech, nebo panelácích a měli by i své rodiny s dětmi.

A v poslední skupině by byli ti, kteří by nepracovali. Neměli by zaměstnání, němeli by peníze a pro spoječnost by nebyly žádným přínosem. Živili by se odpadky, kradli by, ničili a ani by se nechtěli začlenit do druhé skupiny, protože pravidla a povinnosti by pro ně byli něčím nesmyslným a nepochopitelným. Protože by celé dny nic nedělali, buď by se množili, nebo obstarávali jídlo a peníze. Žili by mimo města, nebo v kanalizaci, odkud by v noci vylézali a druhou skupinu okrádali.

Ač to bude znít kontraproduktivně, bude mít třetí skupina na celou společnost největší vliv. Díky nehygienickým podmínkám se sice nebudou dožívat vysokého věku, ale budou se stále množit. A s tím i různé nemoci, epidemie. Čas od času, jednou za několik desítek let, vždy přijde nějaká nová nemoc, která vymýtí nejvíce lidí ze třetí skupiny a nekolik lidí z druhé skupiny. Tím nebude docházet k stálému většímu násrůstu populace. Druhá skupina zatím vymyslí lék a tím se epidemie zastaví.

Všechny tři skupiny mají své opodstatnění a absence každé z nich by mohla vést k zániku celého lidstva.

Pokud by neexistovala první skupina, něměl by kdo řídit celou společnost tak, aby vše do sebe pěkně zapadalo, mělo řád a hlavně fungovalo.

Absence druhé skupiny by způsobila návrat do lesů a zaostávání celé společnosti. První skupina by nejspíše emigrovala na jinou planetu a zde by zůstala pouze skupina třetí, která by se musela naučit žít ze samostatné práce.

Absence třetí skupiny by znamelana přemnožení lidstva a vyčerpání zdrojů Země. Společnot by musela hledat jiné planety a ty osidlovat a z nich brát zdroje pro život. Stali by se z nás v podstatě parazité.

Takže každá tato skupina je důležitá. Ale jestli to tak jednou opravdu bude, je ve hvězdách. A kdyby ano, já a vy už tady stejně nebudeme, takže nám to koneckonců může být úplně fuk. Ale jako takové zamyšlení je to myslím zajímavé.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Njina Njina | E-mail | 8. června 2015 v 8:44 | Reagovat

Hezký článek nutící k zamyšlení... ;-)
Ty tu sice popisuješ nějakou budoucí společnost, ale podle mě je to podoba společnosti dneška (a minulosti také...)
Vždy tu byla vládnoucí elita, jen 1% z celé populace. Ta elita nebyla vždy chytrá, spíš jen vychytralá... Vyznala se v právnických kličkách, v tom, jak ovládat lidi...
Druhá střední "třída" byla ta pracující. Zde byli ti inteligentní, chytří, co vynalézali a díky nim společnost vzkvétala.
Třetí skupina pracuje manuálně. Většina z nich jsou jednodušší lidé a nikdy jim nevadilo, že svůj osud nemůžou změnit - oni ani nechtěli! Třetí skupina je nejpočetnější.

Když odstraníš vládnoucí elitu, ze střední třídy se utvoří nová. Svět se mění - někdy k horšímu, někdy k lepšímu, ale nikdy z něj nemůžeš nic odstranit navždy.... :-D

Vážně hezký článek... :-P  ;-)  :-)

2 takze-asi-tak takze-asi-tak | E-mail | Web | 8. června 2015 v 11:35 | Reagovat

Zajímavá myšlenka...

3 Blanka Blanka | Web | 8. června 2015 v 21:49 | Reagovat

Já se spíš obávám toho násilí všude.Už se nedivim,že se o mně rodiče ještě před několika lety báli,když jsem již byla dospělá a večer někam vyrazila.Nechci vidět svět za pár let.Někdy si pokládám otázku,zda do toho světa vůbec plodit děti,když se o ně budu tak bát 😞

4 zpravar zpravar | Web | 10. června 2015 v 22:03 | Reagovat

[1]: Presne jak rikas: Svet se meni, ale proc mam pocit, ze vzdycky to lidi v ten aktuani moment vnimaji jako k horsimu?

[3]: Strach o deti tu bude vzdycky. Jestli kriminalita roste nebo stoupa, asi zalezi na lokalite. Kazdopadne ja jsem zvedav na svet za par let, jak to bude vypadat. Skoda ze se na to neda nejak pripravit... :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-