Problém demokracie a ČS má Talent

23. listopadu 2015 v 8:00 | Zprávař |  Názory
Každý o ni básní, jak je to super, když se demokraticky hlasuje pro nějaký cíl. Já tomu ale osobně neholduji. Podle mého názoru, demokracie je fajn věc, ale jen do určité meze. Pojďme se podívat na některé příklady, kde bych ro rád vysvětlil...1) Hlasování v malém kolektivu.
Pokud máme partu kamarádů, kteří se rozhodují, kam večer půjdou zapařit, rozhodnou se na základě společného kompromisu. Většinou zajdou tam, kde to mají rádi všichni. Zde je minimální pravděpodobnost, že by se jeden vzepřel a na základě rozhodnutí většiny by nakonec nešel. Stát se to samozřejmě může, ale důsledky nejsou tak katastrofální, jako v dalších příkladech.

2) Kolektiv druhého stupně.
Zde už máme skupinku lidí, například školní třídu, nebo větší skupinu lidí se stejnými zájmy. Pokud mají možnost studenti zvolit, kam půjdou například o nějaký volnější den, rozhodují se také na základě samotného hlasování, ale samozřejmě také domluvy. Zde už se může vyskytnout skupina jakési opozice, které rozhodnutí většiny nebude při chuti. Mohou se společně domlouvat, začít kritizovat většinu a pomlouvat. Ale stále je to v rámci jakýchsi udržitelných norem.

3) Nezávislé globální hlasování.
A nyní přejděme k tomu, k čemu jsem se chtěl celou dobu dostat. Jde o hlasování třeba celého národa, třeba ve státních soutěžích, nádharným příkladem může být ČS má talent. Zde hlasuje několik milionu lidí pro několik možností. Už to je z principu samotného hlasování špatně nastaveno. Pokud se totiž hlasuje pro vítěze, tedy vyhraje jen jeden, je naprosto jasné, že většina lidí bude s vítězem nespokojena. A to už je podle mě špatně. Demokraticky lze totiž hlasovat jen pro dvě možnosti, tedy jen mezi dvěma finalisty. Když už hlasování pro více finalistů, tak jedině tím způsobem, že lidé budou posílat hlasy naopak těm, o kterých si nemyslí, že by měli vyhrát. Jedině tak se dá předejít dohadům a nespokojenosti demokraticky zvoleného vítěze.

Jenže je tu hned několik problémů. Jednak by lidé museli posílat mnohem více hlasovacích zpráv, pokud by chtěli jen jednoho vítěze. A to už by mohlo být pro většinu finančně náročnější, takže by se hlasování raději vzdali. Pak je otázka, jestli by se s mířili s výsledkem ostatních (což u lidí, kteří jsou věčně s něčím nespokojeni, ale nic pro změnu nedělají, docela častý jev). A druhak ten pocit, hlasovat pro někoho, koho vlastně nechceme... Přijde mi to trochu zlé a hodně lidí by to také odradilo - jakože proč bych měl posílat smsky někomu, koho nechci jako vítěze? I přesto, že se smsky posílají do nějaké hromadné elektonické databáze, ten lidský pocit, že ta smska je "pro někoho", je stále silný.

A tu nastává ta situace, kdy by demokracie měla jít stranou a vyhodnocení vítěze by měla provést spíše porota nekolika lidí, odborníků, jako zástupců většiny, v tomto případě národa.

Jenže je tu zase veliké ALE. Jednak je to obrovská odpovědnost pro porotce, protože vzít na sebe takové rozhodnutí, může být někdy až životu nebezpečné. Kdoví, co se mezi lidmi objeví za nespokojené a rozlícené diváky, kteří budou prahnout po pomstě. A jednak, z čeho by pořadatelé platili výhry? Předpokládám, že ze samotných SMSek jde hodně peněz na samotné financování projektu. A ještě poslední věc, a tou je zapojení diváka. Divák netrpělivě sedí u televize a čeká, jak dopadne jeho favorit, pro kterého hlasoval. A čeká klidně i hodinu, jenom kvůli půlhodinovým reklamám. A to je přesně ten účel. Samozřejmě jde zde také o peníze z reklam, nicméně je to ještě zesíleno o lidskou zvědavost.

Něco závěrem

Osobně mám rád projekt ČS má talent (vyjma superstar a ostatních, které se už jen opakují). Rád sleduji nové lidi, akrobaty, umělce, a vždy se těším na něco nového, protože jedině tady nevím, co letos čekat. Osobně hlasy nikdy neposílám, protože je to pro mě jednak drahé (ano, i 6 korun je hodně), jednak mě osobně to nic nepřinese a jednak je to zbytečné, protože z toho nic nemám, i když je slibovaná výhra pro některého z hlasujících, je větší pravděpodobnost výhry jackpotu ve sportce.

Hodně mě mrzí výlevy lidí na facebooku, kteří pomouvají vítěze a z celé duše je nenávidí, možná závidí, možná jsou jen naštvaní. Ale zvolili jsme si to sami, jenže špatným způsobem, nastavením hlasování. Na další ročník se těším, protože mě absolutně nezajímá vítěz, ale ti, kteří se přijdou na casting ukázat. Nechci volit vítěze, chci se bavit! A o tom by měla ta soutěž předvším být. Mrzí mě, že hodně lidí to bere stylem, že když vyhraje někdo, kdo se jim nelíbí, hned je celá soutěž na nic. Ale o tom to podle mě prostě není.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 šílená kokoska šílená kokoska | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 16:50 | Reagovat

Já jsem se na ČSMT taky dívala. Fandila jsem těm robotům, ale SMS jsem neposlala. Nikdy neposílám SMS do soutěží... Pro mě spíš bylo důležitý, aby tu soutěž vyhrál Čech nebo Slovák a ne nějakej cizinec, což už se taky stalo.
Vím, o to asi uplně ve tvém článku nešlo. Protože ty řešíš demokracii a ČSMT sis vzal pouze jako příklad.
Ale... Přecejen, na vítěze nějaké talentové soutěže se časem zapomene. Ale co třeba taková volba prezidenta? To v podstatě probíhá uplně stejně jako vybírání vítěze. Jasně, lidé neposílají SMS-ky, ale stále je to o tom, kdo bude mít největší procento příznivců...

2 zpravar zpravar | Web | 23. listopadu 2015 v 18:29 | Reagovat

[1]: To ano, prezident se take voli demokraticky, ale ve finale se vybira jen ze dvou kandidatu, ne z vice, proto v tomhle pripade je demokracie vyhodna :)

3 šílená kokoska šílená kokoska | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 18:47 | Reagovat

[2]: Hm, asi jo. Já se tímhle tématem (politikou) moc nezabývám, takže asi nemá moc smysl, abych to nějak řešila :D

4 Lamič Lamič | E-mail | Web | 25. listopadu 2015 v 22:12 | Reagovat

Osobně se nejvíc shoduji s názorem Winstona Churchilla: Demokracie není dokonalý systém, ale nikdo zatím nevymyslel nic lepšího.

Pokud tě tohle téma zajímá, doporučuji si přečíst knížku O svobodě od Johna Stuarta Milla. Má tam zajímavou úvahu na to, že by podle něj měli mít volební právo jen lidé, kteří splňují určitá kritéria (věk, vzdělání, určitá míra bohatství). S tím, že každý by měl možnost to právo získat, ale záleželo by jen na jeho schopnostech. Ideálně, realita by podle mě byla úplně jiná.

Talenty a Superstar nesleduji. Bavilo mě to ze začátku, ale jak je to už po několikáté, přijde mi to nudné :-D

5 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 27. prosince 2015 v 15:34 | Reagovat

[4]: To bz ovsem vylucovalo chudé a nevzdelane, ti by měli /právem/ pocit ze v systemu nemaji zastani ;-)

6 Lamič Lamič | E-mail | Web | 27. prosince 2015 v 16:45 | Reagovat

[5]:To je pravda. Mill argumentuje tím, že takový krok zabrání utlačení vzdělané menšiny chudou a nevzdělanou většinou. S úvahou, že člověk s rozhledem a vzděláním snáze rozliší, jaké důsledky bude mít jeho volba.

Pointa je ale ta, že ve společnosti rovných příležitostí každý má možnost se k té společnosti, která bude moci volit, může přidat. Záleží pouze na jeho schopnostech a vůli.

V dnešních podmínkách už by to samozřejmě možné nebylo, protože by se tím lidem vzalo něco, co je pevně stanoveno v ústavě. Přineslo by to jen problémy. Nicméně pro zamyšlení o možnostech volby to podle mě není špatné čtení. Nikdo také netvrdí, že jde o líbivý názor. :)

7 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 27. prosince 2015 v 19:00 | Reagovat

Abych se přiznala, neviděla jsem letos ani jeden díl. neznám žádného soutěžícího a netuším, kdo vyhrál. S tím hlasováním máš pravdu.
A kdyby volili porotci, tak nejenže by to pro ně bylo nebezpečné, ale ještě by se to dalo velmi dobře zmanipulovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
-